Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme

Zlatá půluncová medaile Založení Československého červeného kříže proof

Cena (včetně DPH)
32 390 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31446-631


Medaile bankovních soutěží 2019

U příležitosti 100. výročí založení Československého červeného kříže vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

Když se švýcarský podnikatel Henri Dunant roku 1859 vypravil do Itálie, aby získal obchodní povolení, jistě netušil, kolik lidských životů v budoucnu zachrání. U italského městečka Solferino se stal svědkem bitvy, ve které během jediného dne padlo na 6 000 vojáků a dalších 25 000 jich bylo zraněno. Utrpení a nedostatečná lékařská péče na něj zapůsobily natolik, že zapomněl na své původní záměry a nabídl pomocnou ruku. Své zážitky sepsal a rozeslal hodnostářům po celé Evropě. Navrhl založit mezinárodní organizaci, která by pomáhala raněným vojákům a chránila zdravotnický personál. Toto hnutí vzniklo roku 1863 a do dějin vstoupilo jako Červený kříž. Útrapy nebyly cizí ani obyvatelům českých zemí. Již pět let po vzniku Červeného kříže byl proto založen Vlastenecký pomocný spolek pro Království české, který měl plné ruce práce zejména za první světové války. Oficiální odnož mezinárodní organizace však u nás vznikla až roku 1919. O založení Československého červeného kříže bylo rozhodnuto na schůzi sociálních pracovníků v pražském Obecním domě a k T. G. Masarykovi byla vyslána delegace s žádostí o souhlas s dalšími kroky. Prezident vyslovil svou podporu dne 6. února 1919 a všestrannou pomocí pro ustanovení ČSČK pověřil svou dceru PhDr. Alici Masarykovou, která se pak na 20 let stala první předsedkyní organizace.

Jako předloha pamětní medaile posloužil návrh medailéra MgA. Martina Daška přihlášený do výtvarné soutěže České národní banky, který si odnesl druhé místo „za odlišné řešení křížů na obou stranách a pěkně provedené zakomponování heraldických figur“. Kříž na averzní straně předkládá výjev z lazaretu, kde lékař pečuje o nemocné. Na reverzní straně jsou do kříže zakomponována heraldická zvířata České republiky. Tato kompozice je obklopena opisem tvořeným výčtem základních principů Červeného kříže, kterými jsou HUMANITA, SVĚTOVOST, NEZÁVISLOST, DOBROVOLNOST, NESTRANNOST, NEUTRALITA a JEDNOTA.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů medailí ručně číslovaných na hraně. Součástí každé medaile je ilustrovaný certifikát pravosti, který vypráví příběh dobročinného hnutí.
 

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31446-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
únor 2019
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna