Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Zlatá půluncová medaile Založení SUPŠ sklářské v Železném Brodě …
Zpět

Zlatá půluncová medaile Založení SUPŠ sklářské v Železném Brodě proof

Orientační cena (včetně DPH)
29 450 Kč
Stav skladu
červen 2020
Číslo
31504-631


Medaile bankovních soutěží 2020

V roce 2020 si připomínáme 100. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Při této příležitosti vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

V 19. století bylo centrem sklářského světa město Jablonec nad Nisou, které prodávalo 65 % světové produkce bižuterie. Velkolepě pro Jablonecko začalo i 20. století, kdy jen za rok 1911 odevzdalo na daních habsburské monarchii totéž, co celá korunní země Dalmácie. Jablonečtí obchodníci by však nebyli ničím bez sousedního Železného Brodu – městečka, které je křižovatkou na cestách do Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje. Byli to právě místní dělníci, kteří pro ně vyráběli skleněné perle, knoflíky, prsteny, náhrdelníky, kabelky či lustrové ověsy. Výrobou bižuterie se zabývala celá jedna čtvrtina okresu. Železnobrodští skláři se pochopitelně chtěli stát nezávislými a pomoci jim v tom mělo otevření původní české sklářské školy. Tato myšlenka vznikla již před první světovou válkou, ale narazila na odpor jabloneckých exportérů, kteří byli převážně německé národnosti. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě tak byla založena až v roce 1920, v době národního nadšení první republiky, jako protipól starších německých institucí v Novém Boru a Kamenickém Šenově. Netrvalo dlouho a díky věhlasným pedagogům a talentovaným studentům si vybudovala vynikající renomé. Okouzlila nejen doma, ale především na prestižních výstavách v zahraničí, kde zaujaly například unikátní skleněné figurky. Výuka v největší sklářské škole v Evropě, jejíž součástí je i sklářská huť, dnes zahrnuje takřka všechny horké i studené techniky výtvarného zpracování skla a mladí lidé si zde již sto let osvojují nejen umělecké, řemeslné a technické dovednosti, ale také cit pro trvalé hodnoty…

Jako předloha pamětní medaile posloužil výtvarný návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, který v soutěži České národní banky obdržel třetí místo, a to za „vydařenou kompozici různých typů sklářských děl“. Tato díla najdete na obou stranách medaile.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je ručně číslována na hraně a doplněna speciálním certifikátem pravosti, který vypráví příběh sklářské školy.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
31504-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
červen 2020
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna