Zlatá půluncová mince Antoni Gaudí proof

Zlatá půluncová mince Antoni Gaudí proof

Stav skladu
červen 2024
Datum emise
červen 2024
Emisní náklad
100 ks
Orientační cena
32 990 Kč
osvobozeno od DPH

Slavní umělci

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, se objevuje Antoni Gaudí.

Katalánsko, které leží v severovýchodním cípu Španělska, je státem ve státě. Jeho obyvatelé, kteří se neoznačují za Španěly, ale za Katalánce, dlouhodobě usilují o osamostatnění. Jsou právem hrdí na své bohatství – nejen hospodářské, ale také historické a především umělecké. Vždyť mezi přesvědčené Katalánce se řadili takoví velikáni jako malíř Salvador Dalí a architekt Antoni Gaudí. Gaudí už od dětství vynikal v geometrii a obdivoval přírodu. Obojí pak plynule propojil ve svém nezaměnitelném díle. Secese, expresionismus, naturalismus? Katalánského modernistického génia obdařeného bezbřehou fantazií nelze jednoduše zaškatulkovat. Začal s orientalismem, posunul se k neogotice a poté s využitím barokních inspirací vypracoval vlastní naturalistickou podobu secese. „Přímka patří člověku, křivka Bohu,“ nechal se slyšet muž, který nacházel inspiraci v přírodních tvarech a strukturách. Svébytné konstrukce mistrně kombinoval s dekorativností. Mimořádný důraz kladl na detaily a barvy. Inovativní nebyl jenom jeho přístup k designu, ale také k technologiím. Výsledné stavby tak byly jedním slovem originální. Vypadaly jako z jiného světa, ale Katalánci je přijali za vlastní. Casa Vicens, Colegio Teresiano, Park Güell, Casa Milà, … – bez nich by Barcelona nebyla Barcelonou. Jedna pamětihodnost však vyniká nad ostatními – Sagrada Família. Tento dechberoucí chrám byl Gaudího životním dílem, na kterém pracoval od počátku kariéry až do smrti. Přestože svatostánek dodnes není hotový, je nejnavštěvovanější architektonickou památkou v celém Španělsku…

Autorem pamětní mince se stal medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art. D. Věrný portrét architekta inspirovaný dobovou fotografií je na reverzní straně mince doplněn opisem ANTONI GAUDÍ a fragmentem okna barcelonského domu Casa Batlló. Averzní strana mince pak předkládá Gaudího proslulý chrám obklopený opisem SAGRADA FAMÍLIA. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím pouhých 100 kusů, doprovází obrázkový certifikát pravosti.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
76502-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Autor reverzu
Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...