Zlatá půluncová mince E. A. Poe proof

Zlatá půluncová mince E. A. Poe proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Slavní umělci

Volný cyklus zlatých půluncových mincí České mincovny je věnován významným osobnostem světových dějin – vypravěčům a myslitelům. Dosud představil legendárního básníka, nesmrtelného dramatika, brilantního skladatele, náboženského reformátora, kontroverzního malíře a renesančního génia. Nyní tento prestižní seznam rozšiřuje mistr hrůzy – Edgar Allan Poe.

Edgar Allan Poe byl americký básník a spisovatel žijící v první polovině 19. století, zakladatel detektivního žánru, kterého proslavily příběhy plné napětí a tajemna. Kdo by neznal báseň Havran, ve které nešťastného muže trýzní záhadný opeřenec a vzpomínka na zemřelou lásku, nebo povídku Jáma a kyvadlo, která vypráví příběh vězně mučeného španělskou inkvizicí… K tomu, že je dnes Edgar Allan Poe vnímán jako prokletý génius se zmučenou duší, přispělo nejen jeho hororové dílo, ale také životní útrapy a tragická smrt. V dětství přišel o oba rodiče – otec byl alkoholik a rodinu opustil, matka zemřela na tuberkulózu. Ani v dospělosti se nedočkal štěstí. Jeho manželka – stejně jako jeho matka – zemřela velmi mladá na souchotiny a Poe – stejně jako jeho otec – propadl démonu alkoholu. Poe se jako první americký spisovatel živil výhradně psaním, a přestože se jeho dílo dočkalo úspěchu, na dobré živobytí to nestačilo. Zemřel za neobjasněných okolností nedlouho poté, co byl nalezen v cizích šatech a v katatonickém stavu na baltimorském chodníku. Jeho dílo, které dodnes fascinuje a inspiruje, mu však zajistilo nesmrtelnost.

Autorem pamětní mince se stal mladý výtvarník Roman Shamilyan. Reverzní straně vévodí charismatický portrét spisovatele doplněný jeho celým jménem. Averzní strana pak předkládá zlověstného havrana. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2019. Zpracování reliéfu reflektuje Poeovu rozervanou duši.

Nedílnou součástí mince, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, je obrázkový certifikát pravosti.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75642-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD
Autor averzu
Roman Shamilyan
Autor reverzu
Roman Shamilyan
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
15,56 g
Průměr
28 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...