Zlatá slov. mince 100 EUR 2017 Jeskyně Slovenského krasu proof

Zlatá slov. mince 100 EUR 2017 Jeskyně Slovenského krasu proof

Stav skladu
Vyprodáno
Cena
11 500 Kč
osvobozeno od DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Málokdo si uvědomuje, že se nemusí trmácet lán světa, aby se mohl pokochat unikátními přírodními krásami. Stačí například zavítat k našim východním sousedům. Důkazem je zlatá pamětní mince věnovaná jeskyním Slovenského krasu.

Území Slovenského krasu se nachází na jihovýchodě Slovenska, při maďarských hranicích, a má podobu pěti vápencových náhorních planin oddělených hlubokými údolími a kaňony. Plochý povrch těchto plošin je poměrně pustý – pokrytý rozsáhlými stepními loukami a křovinatými lesy se stovkami závrtů a propastí. Bývá zde sucho a na vodu nebo známky lidské přítomnosti tu prakticky nenarazíte. Proč se tedy tato na první pohled fádní krajina stala rezervací UNESCO a řadí se mezi nejpozoruhodnější národní parky Evropy? Pro odpověď se musíte vydat do podzemí, kde se rozprostírá komplex čítající více než 1300 jeskyní. Nejznámější z nich je Domica, která vyniká jedinečnou krápníkovou výzdobou a zároveň je dokladem osídlení z mladší doby kamenné před 4000 lety. Systém této jeskyně měří více než 21 kilometrů a je tak rozsáhlý, že pokračuje i na území maďarského Aggtelekského krasu. Jeskyně Silická ľadnica má pozoruhodnou celoroční ledovou výzdobu, Gombasecká jeskyně vyniká až 3 metry dlouhými krasovými brčky, Ochtinská jeskyně oplývá bohatstvím aragonitových krystalů a takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Co jeskyně, to unikát …

Averzní strana mince symbolicky představuje podstatu procesu vzniku krasových jeskyní – na hladinu jezírka dopadá kapka vody stékající z krápníku. Kruhy na hladině pak svým tělem obtáčí Niphargus aggtelekiensis – tedy „krivák jaskynný“ – drobný bílý ráček, který dokládá, že Slovenský kras nabízí ještě mnohem více než neživou přírodu. Reverzu pak vévodí největší krápník ve střední Evropě – 33 metrů vysoký sloup jménem Krápník rožňavských jeskyňářů –, okolo kterého poletuje netopýr. Kompozici obou stran mince, která je dílem Mgr. art. Romana Lugára, dotváří ještě slovenský státní znak, nominální hodnota 100 EURO a opisy SLOVENSKO 2017, JASKYNE SLOVENSKÉHO KRASU a SVETOVÉ PRÍRODNÉ DEDIČSTVO.

Minci vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

 

Specifikace

Číslo
84125-651
Autor averzu
Mgr. art. Roman Lugár
Autor reverzu
Mgr. Art. Roman Lugár
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
900 / 1000
Váha
9,5 g
Průměr
26 mm
Balení
Vínová kožená etue
Česká mincovna
Loading...