Zlatá slov. mince 100 eur 2025 - Bratislavská korunovace Rudolfa - 450. výročí proof

Zlatá slov. mince 100 eur 2025 - Bratislavská korunovace Rudolfa - 450. výročí proof

Stav skladu
listopad 2022
Datum emise
listopad 2022
Orientační cena
12 985 Kč
osvobozeno od DPH
Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Zlatá mince s nominální hodnotou 100 euro byla vyražena u příležitosti 450. výročí bratislavské korunovace uherského krále Rudolfa.

Korunovace uherských králů představovala státní a náboženský akt, při kterém budoucímu panovníkovi Uherska spočinula na hlavě koruna svatého Štěpána. Historie této tradice se začala psát roku 1000 králem Štěpánem I. a skončila roku 1916 králem Karlem IV. Tradičním místem, kde se korunovace odehrávala, byl Székesfehérvár – Stoličný Bělehrad –, jenže ten po prohrané bitvě u Moháče roku 1526 obsadili Turci. Bylo potřeba stanovit nové správní centrum země, které by bylo schopno zaručit bezpečnost panovníka a současně by se nacházelo co nejblíže Vídni. Volba padla na Prešpurk – dnešní Bratislavu –, přičemž korunovačním chrámem se stala katedrála svatého Martina z 15. století. Uherské korunovace se zde s několika výjimkami konaly mezi lety 1563 a 1830. Prešpurk se stal sněmovním městem království, sídlem krále, arcibiskupa a nejdůležitějších institucí země. V katedrále sv. Martina byla korunována řada osobností – deset uherských králů, jedna královna a sedm královských manželek. Patřil k nim i korunní princ Rudolf, který byl korunován uherským králem v roce 1572. Tento panovník pak proslul jako císař Rudolf II. – velký mecenáš umělců a alchymistů…

Medailér Karol Ličko věnoval reverzní stranu mince portrétu krále Rudolfa v podobě, která odráží jeho skutečný věk v době korunovace. Na krku má španělský límec, který byl závazným prvkem habsburské dvorní etikety. Kompozici reverzu dotváří nominální hodnota 100 EURO a opis KORUNOVÁCIA RUDOLFA – BRATISLAVA 1572. Zatímco horní část averzní strany mince vyplňuje pohled na korunovační město Bratislavu, dolní část je věnována Svatoštěpánské koruně. Reliéf dotváří ještě opis SLOVENSKO, letopočet emise 2022 a slovenský státní znak.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Specifikace

Číslo
84357-651
Emitent
Národní banka Slovenska
Nominální hodnota
100 EUR
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
900 / 1000
Průměr
26 mm
Česká mincovna
Loading...