Zlatá slov.pamětní medaile Štúrovci – Samo Chalupka proof

Zlatá slov.pamětní medaile Štúrovci – Samo Chalupka proof

Stav skladu
Skladem na prodejně
Datum emise
červen 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
19 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Popis produktu

Cyklus pamětních medailí, který je věnovaný hlavnímu proudu slovenského národního hnutí, vzdává hold předním představitelům Štúrovců. Jako první se v ryzím zlatě objevuje Samo Chalupka.

Evangelický kněz, sběratel lidové slovesnosti a přední představitel slovenského romantismu Samo Chalupka se od mládí angažoval ve slovenském národním hnutí. Ve své revoluční tvorbě, která se inspirovala lidovými písněmi a která zásadně ovlivnila směřování slovenské poezie, rozvinul zejména jánošíkovský a protiturecký motiv. Chalupkovi hrdinové, kteří za cenu vlastního života bojují proti nespravedlnosti, ztělesňovali vlastenecké cítění celé štúrovské generace – například historický zpěv „Mor ho!“ popisuje statečný odpor Slováků v boji proti Římanům. Ani sám spisovatel, který se zabýval dějinami boje národů za svobodu, neváhal přejít od slov k činům. Po vypuknutí povstání polské šlechty proti ruské nadvládě odešel bojovat do Polska jako dobrovolník…

Medailér Mgr. art. Martin Sabol věnoval averzní stranu medaile portrétu Sama Chalupky, který doplnil jeho jménem, podpisem a životními letopočty. Reverzní strana pak patří celé plejádě Štúrovců.

Emisní náklad zlaté medaile, kterou vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica, čítá pouhých 200 číslovaných kusů.

Specifikace

Číslo
86094-611
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999 / 1000
Váha
7,7 g
Průměr
23 mm
Česká mincovna
Loading...