Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Atentát v Sarajevu proof

Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Atentát v Sarajevu proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
červen 2014
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Orientační výkupní cena produktu je Na dotaz. Výkup probíhá dle pravidel výkupu.

Dějiny válečnictví

Války provází lidstvo odjakživa, mění se pouze jejich mocenské motivy, které jsou nejčastěji politické, náboženské, ideologické či ekonomické. Většina takových konfliktů přináší zásadní historické změny a nesmírné lidské oběti. Česká mincovna připravila sběratelskou sérii Dějiny válečnictví, která připomene uměleckou formou nejvýznačnější milníky minulosti. Jako první z této série představí v ryzím zlatě událost, jež díky náhodě změnila osudy celé Evropy - atentát v Sarajevu.

Je to letos právě sto let od okamžiku, kdy 28. června 1914 přicestoval do Sarajeva následník Rakousko-Uherského trůnu a synovec císaře František Ferdinand d‘Este se svou chotí Žofií Chotkovou. Netušili tehdy, že je to jejich cesta poslední. Vzbouřenci, především ti radikální, si totiž dali za úkol následníkovu likvidaci. Opakované pokusy toho dne však selhaly a příležitosti se chopil nečekaně až mladý Gavrilo Princip v okamžiku, kdy vůz s následníkem omylem odbočil do špatné ulice. Neváhal a z metru a půl dvakrát vystřelil. První ránu uštědřil Ferdinandovi, druhou pak jeho ženě, která svého muže instinktivně zakryla. Během několika málo okamžiků tak dal Rakousku podnět k vyhlášení války Srbsku, z níž se rozvinul celosvětový konflikt, který si připsal na konto šestnáct milionů mrtvých. Gavrilo Princip byl po činu dopaden a uvržen do žaláře na dvacet let. Na trest smrti byl totiž dle zákonů příliš mlád. Svobody se však nikdy nedočkal, zemřel vyčerpáním po čtyřech letech v terezínské věznici.

Autorem předlohy unikátní medaile je akademický malíř Karel Zeman, skutečný mistr v oboru. Jeho atraktivní zpracování výjevu atentátu na reverzu i profilové portréty Františka a jeho ženy na averzu dávají medaili vysokou estetickou hodnotu.

První z výjimečné série zlatých uncových medailí Dějiny válečnictví je nádherným uměleckým dílem, které s grácií nese také vysoký investiční potenciál. Při aktuálních výhodných cenách zlata se vám nákup rozhodně vyplatí!

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
30884-621
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...