Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Custozy proof

Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Custozy proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
únor 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Dějiny válečnictví

Devátá zlatá medaile České mincovny z autorského cyklu Karla Zemana Dějiny válečnictví vzdává hold jednomu z největších českých vojevůdců a jeho triumfu v bitvě u Custozy.

Josef Václav Radecký z Radče
se narodil roku 1766 do staré české šlechtické rodiny, a přestože ho vojenský lékař označil za příliš neduživého, aby zvládl službu, odmítl se vzdát svého snu o kariéře vojáka. Křest ohněm prodělal v rusko-turecké válce, když pomáhal vyrvat Bělehrad a Bukurešť z rukou Cařihradu, a bez sebemenší protekce rychle stoupal k velitelským výšinám. Příležitost zazářit dostal za napoleonských válek – byla to právě jeho taktika v bitvě národů u Lipska roku 1813, která zhatila světovládné plány francouzského císaře. Jako správný vojevůdce se Radecký od Francouzů ledacos naučil a prosadil reformu rakouské armády, která mu vysloužila hodnost polního maršála. Jak léta plynula, osud se Radeckému rozhodl postavit do cesty dalšího nepřítele – nacionalismus, který hrozil zničit monarchii, ve kterou Radecký bezmezně věřil. Roku 1848, kdy touha národů po sebeurčení přerostla v ozbrojené povstání proti Habsburkům, velel Radecký vojskům v Itálii – v Království lombardsko-benátském. Karel Albert, král sousedního suverénního Sardinského království, se tehdy rozhodl sjednotit roztříštěný Apeninský poloostrov a stát se panovníkem všech Italů. Svým bratřím trpícím pod habsburským jhem vyslal na pomoc stotisícovou armádu. Dobře opevněný Radecký útok sardinské přesily přečkal, a jakmile shromáždil dostatek mužů, vyrazil do protiútoku. K rozhodujícímu střetu došlo 25. července u města Custoza. Jedenaosmdesátiletý maršál své muže neváhal podporovat přímo v první linii a Rakušané slavně zvítězili. Karel Albert byl nucen ustoupit a krátce poté podepsal příměří. Následujícího roku svůj pokus o revoluci zopakoval, ale Radecký jeho snahy definitivně zmařil…

Polní maršál je na averzní straně medaile zobrazen při pozdravu pozvednutým kloboukem. „Při přemýšlení o návrhu na medaili Josefa Václava Radeckého z Radče mi v uších neustále zněla melodie Radeckého marše. Proto jsem ho zpodobnil po návratu z vítězných tažení v Itálii, kdy jej v září roku 1849 vítala vojenská kapela právě touto skladbou zkomponovanou na jeho počest Johannem Straussem starším,“ vysvětluje autor medaile ak. mal. Karel Zeman. Reverzní strana je pak věnována výjevu z bitvy u Custozy – v popředí troubí vojenský trubač-hulán signál k útoku, v pozadí se odehrává střet dalšího rakouského hulána s piemontským jezdcem.

Emisní náklad zlaté medaile je limitován pouhými 100 kusy. Každá medaile je ručně číslována na hraně a doplněna speciálním certifikátem pravosti, který obsahuje průvodní slovo autora a historický text.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31369-641
Emitent
Niue
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...