Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva na řece Trebia proof

Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva na řece Trebia proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
prosinec 2023
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Dějiny válečnictví

Pětileté čekání příznivců akademického malíře Karla Zemana je u konce. Závěrečná zlatá medaile České mincovny z dvanáctidílného cyklu Dějiny válečnictví vzdává hold Hannibalovu triumfu v bitvě na řece Trebia.

Ve třetím století před naším letopočtem se o vliv nad Středozemím dělily dvě mocnosti – Apeninskému poloostrovu vládl Řím a severní Africe vévodilo Kartágo. Dvě velkolepá města od sebe dělila jedna masa vody, a proto bylo jen otázkou času, kdy se jejich mocenské zájmy střetnou. Tehdy začalo stoleté nepřátelství známé jako punské války. V první válce byly síly vyrovnané – na souši vítězil Řím a moře bylo doménou Kartága. Nakonec ale Římané získali navrch a poražení Kartaginci museli přistoupit na potupné mírové podmínky, které jejich vlast zruinovaly. Jenže africké město se se svým údělem nesmířilo – expandovalo na Pyrenejský poloostrov a díky dobytým územím získalo zpět svou dřívější moc i sebedůvěru. Touha Kartaginců po odplatě byla natolik silná, že se rozhořela druhá válka. Velení vojsk Kartága se ujal geniální generál Hannibal Barkas, který z Pyrenejského poloostrova vyrazil vstříc nenáviděnému Římu. Jeho armáda čítala na 50 000 pěšáků, 9 000 jezdců a 37 válečných slonů. Přestože při pochodu přes Pyreneje a Alpy ztratil polovinu mužů, roku 218 před naším letopočtem se vrhnul do boje, po kterém tolik toužil. V bitvě u řeky Ticino hladce porazil Římany, kteří obratem vyslali početné posily. Ty však napochodovaly do smrtící pasti u řeky Trebia. Nezkušený konzul Sempronius, který chtěl rychle dosáhnout slavného vítězství, se nechal vyprovokovat ke zbrklému útoku přes ledově studenou řeku. Vyčerpaní Římané pak narazili na odpočaté Kartagince, římské jezdce decimovali sloni a dílo zkázy dokonalo skryté vojsko Hannibalova bratra Magona, které nepříteli vpadlo do zad. Ztráty čítaly na 20 000 legionářů a vítěznému Hannibalovi se otevřela cesta k branám samotného Říma…

Averzní straně medaile akademického malíře Karla Zemana vévodí portrét sveřepého Hannibala, který stojí v čele svých vojáků. Kartaginské válečníky najdete i na reverzní straně, kde jim cestu v bitvě na řece Trebia prošlapává slon. Lučištníci na jeho hřbetu rozsévají smrt mezi zděšenými římskými legionáři.

Emisní náklad zlaté medaile je limitován pouhými 100 kusy. Každá medaile je ručně číslována na hraně a doplněna speciálním certifikátem pravosti, který obsahuje průvodní slovo autora a historický text.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31367-641
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...