Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO proof

Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Šestá pamětní medaile České mincovny z cyklu Příběhy naší historie vypráví nejen o obdivu a lásce k přírodě, ale také o hledání vlastních kořenů. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké zoo.

Nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa
se v roce 2019 chystala oslavit 100. narozeniny a při té příležitosti pověřila spolek badatelů, aby dohledal dokumenty vztahující se k jejímu vzniku. Historikové však namísto listin datovaných do roku 1919 objevili ještě mnohem starší písemnosti, které dokládají, že zoo by měla ve skutečnosti oslavit 115. narozeniny! Zjistilo se, že zmatek v letopočtech udělal ředitel zahrady, který se v roce 1929 rozhodl, že její nejstarší dějiny zapře. Přitom již v roce 1904 nabízela „Tiergarten Reichenberg“ zajímavou podívanou. K pestrému ptactvu, srnčí zvěři a nejrůznějšímu drobnému zvířectvu přibývaly v letech po otevření zahrady další druhy. Již před první světovou válkou zoo chovala na 110 kusů domácího a cizokrajného ptactva a více než 130 kusů zvířat z celého světa. Návštěvnost utěšeně rostla a výjimkou nebyli ani návštěvníci ze zahraničí. Na vlastní oči mohli spatřit dravé ptáky, plazy, ryby, dikobraza nebo buvola. Areál se záhy rozrostl o zimoviště, pavilon opic, akvária, terária a klece pro šelmy. Vedle vlků, lišek a divokých psů zoo chovala také medvědy či pumu…

V současnosti toho zoo nabízí ještě mnohem více. V Liberci se daří například některým z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů planety – lvu berberskému, oslu somálskému, urialu bucharskému či zebře bezhřívé, kteří se objevují na pamětní medaili z ateliéru MgA. Martina Daška. Vedle vyobrazení vzácných zvířat a jejich jmen nese medaile nápis 1904 ZOO LIBEREC a vyobrazení nejstarší budovy areálu z roku 1906 – takzvaného Čapího hnízda.

Emisní náklad zlaté uncové medaile čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je ručně číslovaný na hraně a opatřený speciálním certifikátem původu, který vypráví příběh liberecké zoo.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31422-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...