Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Pro sběratele
  3. Sběratelské série
  4. Historie
  5. Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie …
Zpět

Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO proof

Cena (včetně DPH)
62 200 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
31422-631
Sběratelská série


Příběhy naší historie

Šestá pamětní medaile České mincovny z cyklu Příběhy naší historie vypráví nejen o obdivu a lásce k přírodě, ale také o hledání vlastních kořenů. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké zoo.

Nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa
se v roce 2019 chystala oslavit 100. narozeniny a při té příležitosti pověřila spolek badatelů, aby dohledal dokumenty vztahující se k jejímu vzniku. Historikové však namísto listin datovaných do roku 1919 objevili ještě mnohem starší písemnosti, které dokládají, že zoo by měla ve skutečnosti oslavit 115. narozeniny! Zjistilo se, že zmatek v letopočtech udělal ředitel zahrady, který se v roce 1929 rozhodl, že její nejstarší dějiny zapře. Přitom již v roce 1904 nabízela „Tiergarten Reichenberg“ zajímavou podívanou. K pestrému ptactvu, srnčí zvěři a nejrůznějšímu drobnému zvířectvu přibývaly v letech po otevření zahrady další druhy. Již před první světovou válkou zoo chovala na 110 kusů domácího a cizokrajného ptactva a více než 130 kusů zvířat z celého světa. Návštěvnost utěšeně rostla a výjimkou nebyli ani návštěvníci ze zahraničí. Na vlastní oči mohli spatřit dravé ptáky, plazy, ryby, dikobraza nebo buvola. Areál se záhy rozrostl o zimoviště, pavilon opic, akvária, terária a klece pro šelmy. Vedle vlků, lišek a divokých psů zoo chovala také medvědy či pumu…

V současnosti toho zoo nabízí ještě mnohem více. V Liberci se daří například některým z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů planety – lvu berberskému, oslu somálskému, urialu bucharskému či zebře bezhřívé, kteří se objevují na pamětní medaili z ateliéru MgA. Martina Daška. Vedle vyobrazení vzácných zvířat a jejich jmen nese medaile nápis 1904 ZOO LIBEREC a vyobrazení nejstarší budovy areálu z roku 1906 – takzvaného Čapího hnízda.

Emisní náklad zlaté uncové medaile čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je ručně číslovaný na hraně a opatřený speciálním certifikátem původu, který vypráví příběh liberecké zoo.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31422-631
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
říjen 2019
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna