Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno proof

Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Masarykova univerzita Brno proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Stoletá historie Masarykovy univerzity není jen příběhem touhy po vzdělání, ale také obětí, které naši předkové pokládali na oltář vědění. Hold jim vzdává čtvrtá pamětní medaile z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“ vyražená z jedné unce ryzího zlata.

Druhá česká univerzita byla založena krátce po vzniku Československa v důsledku desítek let úsilí vlastenců v čele s profesorem Karlovy univerzity T. G. Masarykem. Ten chápal, že naše vysoké učení nemůže spoléhat na jedinou instituci a že vědění potřebuje ke svému rozkvětu konkurenci. Univerzita, která dostala jeho jméno, se rychle chopila příležitosti a proslula tzv. brněnskou právní školou a studiem slavistiky, matematiky či patologie. Brněnskou univerzitu však nečekaly jednoduché časy. Těžké ztráty jí způsobila nacistická okupace, která si vyžádala nejen její uzavření, ale také životy čtvrtiny profesorského sboru přírodovědecké fakulty. Další neblahé zásahy byly dílem komunistické moci. Z politických důvodů univerzita dostala jméno Jana Evangelisty Purkyně a právnickou fakultu musela opustit téměř polovina studentů, jen aby nakonec byla zrušena úplně. Obnovení svobodných poměrů po roce 1989 naštěstí univerzitě umožnilo návrat k původnímu názvu i ideálům. Sto let po svém založení je tak Masarykova univerzita jednou z nejvýznamnějších vzdělávacích a vědeckých institucí nejen u nás, ale v celé Evropě.

Averzní strana medaile je věnována minulosti univerzity – předkládá busty jejího zakladatele T. G. Masaryka a prvního rektora Karla Engliše a datum založení 28. 1. 1919. Reverzní strana pak vyobrazuje přítomnost – nad siluetou moravské metropole jsou ve vyvážené kompozici zvěčněny názvy všech devíti současných fakult.

Emisní náklad uncových zlatých medailí čítá pouhých 100 kusů – každý je ručně číslovaný na hraně a doplněný speciálním certifikátem pravosti.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31418-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...