Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - R.U.R. a slovo robot proof

Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - R.U.R. a slovo robot proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
srpen 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Osmá medaile z cyklu České mincovny Příběhy naší historie vychází v roce, kdy si připomínáme 100. výročí uvedení divadelní hry R.U.R. Celá jedna unce zlata je věnována nejen futuristickému dramatu, ale také nejznámějšímu českému slovu na světě.

Karel Čapek,
symbol prvorepublikové kultury a vzdělanosti, se zapsal do dějin všestranným literárním talentem a nadčasovými myšlenkami, které promítl do řady děl s vědeckofantastickou tematikou. Jejich společným rysem je hluboká skepse, s jakou autor pohlížel na bezmyšlenkovité vzývání vědeckého pokroku. Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, Věc Makropulos a Bílá nemoc vyprávějí o převratných objevech, které lidstvu slibují netušené možnosti, ale vedou ho do záhuby. Nejiné je vyznění Čapkova prvního antiutopického díla – dramatu R.U.R. z roku 1920, které se odehrává v budoucnosti, kdy lidé dokázali vytvořit své dokonalé umělé repliky, jež je mají navždy osvobodit od fyzické námahy. Svět je záhy zaplaven otrockou pracovní silou, umělých bytostí je více než lidí a je jen otázkou času, kdy se výtvory vzbouří proti svým pánům a lidská civilizace zanikne… Název díla je zkratkou fiktivní společnosti „Rossumovi Univerzální Roboti“, přičemž jako „roboti“ jsou označováni umělí dělníci, které vyrábí. Kde se tento novotvar, který se rozšířil do všech světových jazyků a který je dnes nedílnou součástí běžné mluvy, vzal? Karel Čapek si s pojmenováním syntetických bytostí nevěděl rady, a tak požádal o radu svého bratra – malíře Josefa. Ten na něj při práci, se štětcem s ústech, doslova vyhrkl: „Tak jim řekni roboti.“ Inspirovalo ho historické slovo „robota“, které označuje nedobrovolnou poddanskou práci…

Každému z bratrů Čapkových vzdává hold jedna strana pamětní ražby, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška. Averzní strana působí industriálním dojmem – reliéf předkládá strohou továrnu a stovky anonymních teček, které evokují roboty, jež továrna chrlí do světa. Texty na averzu uvádějí ROSSUM’S UNIVERSAL ROBOTS – RUR – KAREL ČAPEK. Reverzní straně pak vévodí vyobrazení robota – ve skutečnosti jde o karikaturu Karla Čapka, kterého Josef Čapek stylizoval do podoby umělého dělníka. Kompozici reverzu dotváří opis JOSEF ČAPEK – SLOVO ROBOT.

Každý z pouhých 100 kusů medailí je ručně číslovaný na hraně a opatřený speciálním certifikátem původu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31424-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...