Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa proof

Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
duben 2020
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Sedmá zlatá medaile České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce z cyklu „Příběhy naší historie“ je věnována rozhlasové stanici Svobodná Evropa.

Roku 1948 se moci v Československu chopil totalitní komunistický režim a jeho představitelé okamžitě začali rozhodovat o tom, co je nezpochybnitelná pravda a co je jen nepřátelská propaganda.  O tři roky později se proti jejich lžím rozhodla zakročit nová rozhlasová stanice jménem Svobodná Evropa, jejímž posláním se stalo šíření necenzurovaných a objektivních informací. Komunisté se svobodomyslného vysílání zalekli a začali vymýšlet nejrůznější způsoby, jak jeho šíření za železnou oponou zamezit. „Co má dělat taková vláda, když do jejího světa pečlivě střeženého klamu začala mluvit svobodná rozhlasová stanice? Rozhlasové vlny jdou kolem policajtů, jdou nad nimi, skrze ně. Tak tedy vláda, která se zklamala v policajtech, povolá kapelníky jako poslední naději a řekne jim, aby se připravili na největší výkon a přinesli všechny bubny a trumpety, které mají. Pražská vláda se snaží rušit naše vysílání tím, že dává hrát pochody. A tak tu stojíme proti sobě: my, kteří vám dáváme argumenty, a oni, kteří vám dávají hluk,“ řekl ve svém komentáři novinář Ferdinand Peroutka, který byl jedním ze zakladatelů a prvním ředitelem českého vysílání Svobodné Evropy. Kravál pochodové hudby postupně nahradily sofistikované rušičky, ale demokratické myšlenky se i tak dostávaly k uším dychtícím po pravdě. Rušení ustalo až v roce 1988, kdy se východní blok začal hroutit…

Averzní strana medaile, která je dílem MgA. Martina Daška, předkládá mapu střední Evropy – z německého Mnichova, na který ukazuje špička rozhlasového vysílače, se do ní šíři vlny Svobodné Evropy. Reverzní straně pak vévodí portrét Ferdinanda Peroutky, který si zapaluje dýmku. Novinář je obklopen opisem: VOLÁ HLAS SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA – FERDINAND PEROUTKA – PRVNÍ ŘEDITEL RFE.

Každý z pouhých 100 kusů medailí je ručně číslovaný na hraně a opatřený speciálním certifikátem původu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31426-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...