Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Svaz junáků - skautů RČS proof

Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Svaz junáků - skautů RČS proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Příběhy naší historie

Pátá zlatá medaile České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce z cyklu „Příběhy naší historie“ je věnována junákům – českým skautům.

Příběh skautů, jehož ústředním motivem je povinnost – k sobě samým, bližním, vlasti, planetě a celému lidstvu –, začal psát Angličan Robert Baden-Powell. Zapálený průzkumník a znalec lesní moudrosti se rozhodl předat své zkušenosti další generaci chlapců s cílem vychovat z nich dobré občany. Jeho příručky a tábory daly roku 1907 vzniknout skautskému hnutí. Ideje, které kladly důraz na čest, kamarádství, úctu k hodnotám a lásku k přírodě, se rychle rozšířily do celého světa – včetně tehdejšího Rakouska-Uherska. Roku 1911 se český pedagog Antonín Benjamin Svojsík vypravil do Anglie, aby poznal, co znamená být skautem. Čilý ruch, vzorný pořádek a svornost chlapců ve stejnokrojích s šátky a širokými klobouky mu učarovaly. Domů se vracel s odhodláním propagovat skauting ze všech sil. Hned následujícího roku vyšla jeho kniha s názvem Základy junáctví a poblíž hradu Lipnice se konal první skautský tábor pro třináct chlapců – řečených junáků. O další rok později vznikl v hlavách českých skautských vedoucích ikonický světový unikát – stan s podsadou – a od roku 1915 se u nás ze skautingu mohly těšit i dívky. Bouřlivé 20. století pak junákům přichystalo mnoho překážek a strastí, ale v duchu svého hesla „Buď připraven!“ vytrvali. Zájem o jejich činnost je v současné době větší než kdy předtím.

Medailér MgA. Martin Dašek umístil na averzní stranu medaile českou vlajku a charakteristickou skautskou ikonografii – klobouk, lilii a odznak se třemi orlími pery, který junáci získávají za splnění tří náročných celodenních zkoušek mlčení, hladu a samoty. Opis předkládá současný název hnutí JUNÁK – ČESKÝ SKAUT doplněný mottem BUĎ PŘIPRAVEN. Na reverzní straně pak najdete skupinu junáků sedících u ohně před stanem s podsadou. Letopočty v opisu připomínají založení organizace roku 1912, vznik zastřešujícího „Svazu junáků – skautů republiky Československé“ roku 1919 a trojí obnovení organizace v letech 1945, 1968, 1989.

Každý z pouhých 100 kusů medailí je ručně číslovaný na hraně a opatřený speciálním certifikátem původu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31420-631
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...