Zlatá uncová mince Osudové ženy - Kleopatra proof

Zlatá uncová mince Osudové ženy - Kleopatra proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
srpen 2019
Emisní náklad
200 ks
Cena
51 990 Kč
osvobozeno od DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Osudové ženy

Čtvrtá emise z cyklu České mincovny Osudové ženy se vrací do časů antiky. Zlatá mince o hmotnosti jedné trojské unce je věnována vládkyni Nilu Kleopatře.

Egyptská královna Kleopatra z řecko-egyptské dynastie Ptolemaiovců vstoupila do dějin jako charismatická žena, která si okolo prstu omotala nejmocnější muže starověku. Zprvu tím své zemi zajistila suverenitu a nezávislost na všemocném Římu. Později ale její rozhodnutí přivedla tisíciletou egyptskou říši do záhuby. Přestože je často vykreslována jako krásná a protřelá svůdnice, které podlehli Julius Caesar i Marcus Antonius, ve skutečnosti jí k dosahování politických cílů sloužil také pronikavý intelekt. Oproti svým předkům se spíše než za Řekyni považovala za Egypťanku. Byla vzdělaná v matematice, filozofii či astronomii a ovládala mnoho jazyků. Oživovala staré egyptské tradice, pozvedla nilské hospodářství a neváhala osobně velet válečné flotile. Její smrt se stala stejně legendární jako její život – před ponížením z rukou dobyvatele Octaviana dala přednost hadímu uštknutí. Spolu s Kleopatrou zemřel také mocný Egypt, který se stal pouhou římskou provincií…

Reverzní straně pamětní mince z ateliéru medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., vévodí Kleopatřin portrét. Královnin půvab je podtržen charakteristickým líčením a exotickým účesem, který se v průběhu Kleopatřina pobytu v Římě stal módním hitem starověkého světa. Opis KLEOPATRA je vtipně řešený – písmena A mají podobu egyptských pyramid. Averzní strana mince pak patří nominální hodnotě 50 DOLLARS (NZD), jménu a portrétu královny Alžběty II. a roku emise 2019 – tedy atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí.

Cyklus Osudové ženy bude pokračovat i v roce 2020 – z dalekých končin se vrátí do Čech a připomene 200. výročí narození Boženy Němcové.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75570-611
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD
Autor averzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Autor reverzu
Vojtěch Dostál, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
999,9 / 1000
Váha
31,1 g
Průměr
37 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...