Narození dítěte 2017

Zlatý dukát Českoslovenští prezidenti - Edvard Beneš proof

Cena (včetně DPH) 6 250 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Vyprodáno
Číslo 30897-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 250

  • Pokračování úspěšné sběratelské série.
  • Emise s investičním potenciálem, která by neměla minout vaše sbírky!

Českoslovenští prezidenti

Devět význačných osobností českých dějin a devět nádherných medailí, které tvoří ucelenou sérii Českoslovenští prezidenti, jejíž druhá emise spatřila světlo světa na podzim roku 2014. Po Tomáši Garrigue Masarykovi byl v roce 1935 zvolen druhým prezidentem Československé republiky Edvard Beneš. Právě jemu tedy patří nový dukát z ryzího zlata od České mincovny. Odborným poradcem a tvůrcem historických textů série Českoslovenští prezidenti se stal historik PhDr. Petr Koura, Ph.D. působící na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Návrh jedinečných zlatých dukátů připravil akademický sochař Jiří Dostál, který při své práci mistrně využil svůj výtvarný um. Averz zlatého dukátu Edvard Beneš nese prezidentovu charismatickou podobiznu, jeho jméno, životopisná data a slogan PŘEDSTAVITEL ČESKOSLOVENSKÉHO ODBOJE. Reverzu dominuje střední znak republiky Československé se dvěma štíty. Přední štít, takzvaný srdeční, vyobrazuje dvouocasého lva ve skoku, jenž zastupuje Česko. Zadní štít je tvořen čtyřmi díly reprezentujícími Slovensko, Podkarpatskou Rus, Moravu a Slezsko. Zpod znaku vystupuje soudobá mapa státu. Obvod reverzu je zdoben nápisem PREZIDENT ČESKOSLOVENSKA a daty ohraničujícími období, kdy Edvard Beneš zastával prezidentský úřad. Všechny detaily obou stran medaile tvoří mimořádně zdařilou kompozici, díky níž není zlatý dukát Edvard Beneš jen dostupnou investicí, ale také skvostným uměleckým dílem!

Edvard Beneš se narodil 28. května 1884 v Kožlanech v rolnické rodině jako desáté dítě. Vystudoval gymnázium v Praze a následně filozofickou fakultu. Později se vzdělával v Dijonu, Londýně a Berlíně, aby roku 1912 v Praze obhájil docenturu. Za 1. světové války se zapojil do protirakouského odboje. Mezi lety 1916-1918 byl tajemníkem Národní rady československé v Paříži, kde se zasloužil o vznik samostatného Československého státu. V letech 1918-1935 zastával funkci ministra zahraničí. Roku 1935 byl zvolen prezidentem. Po Mnichovském diktátu v roce 1938 abdikoval a uchýlil se do emigrace. Tam roku 1940 založil exilovou vládu. V Moskvě uzavřel o tři roky později novou československo-sovětskou smlouvu. V říjnu 1945 je opět prezidentem a to až do roku 1948, kdy podlehl komunistickému nátlaku a jmenoval Gottwaldovu vládu. V květnu 1948 odmítl podepsat novou Ústavu a abdikoval. Zemřel 3. září 1948 v Sezimově Ústí.

Materiál: Zlato
Váha: 3,49 g
Ryzost: 986 / 1000
Průměr: 20 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu: ak. soch. Jiří Dostál
Číslo: 30897-611
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: Říjen 2014
Balení: Blistr
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ne
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč