Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Dceřina kletba stand

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Dceřina kletba stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
květen 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kytice

Čtvrtý zlatý dukát ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnován básni s názvem Dceřina kletba.

Dceřina kletba
představuje jedinou kapitolu Erbenovy sbírky, která neobsahuje žádné nadpřirozené prvky. Na druhou stranu v ní převládají autorova oblíbená témata mateřství, viny a trestu. Lyrickoepická skladba má formu dialogu mezi matkou a její dcerou, která usmrtila své nemanželské dítě. Matka se nehněvá, ale dcera je svým činem zdrcena a rozhodne se ukončit i svůj vlastní život. Vinu za tragédii přikládá nejen svému milému, který ji zradil, ale především matce, která ji špatně vychovala a neuchránila před chtíčem. Oba provinilce proto proklíná…

Autorem averzní strany dukátu je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Do koláže umístil zoufalou dívku, dítě v zavinovačce, nad kterým pláče holubice, a šibeniční vrch. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Dukát je zasazen do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31543-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...