Zlato máme
Zlato máme
Zlato máme
  1. E-shop
  2. Emisní plán 2020
  3. Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Kytice stand
Zpět

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Kytice stand

Orientační cena (včetně DPH)
8 500 Kč
Stav skladu
květen 2020
Číslo
31516-650
Sběratelská série


Kytice

Kytice patří k nejznámějším dílům české literatury a neopakovatelné kouzlo vybraných básní Karla Jaromíra Erbena se stalo inspirací pro sedmidílnou sérii České mincovny. První zlatý dukát je věnovaný titulární básni Kytice.

Básnická sbírka Kytice vyšla poprvé roku 1853, na počátku bachovské éry – desetiletého období politické perzekuce a vládního absolutismu. Na potlačování českých kulturních snah reagovali naši spisovatelé různými způsoby – Havlíček výsměšnou satirou, Němcová únikem do idylického dětství a Erben připomenutím slovanských kořenů. Tak vznikla jeho Kytice z pověstí národních. První báseň, která dala jméno celé sbírce, na první pohled vypráví o sirotcích, kterým zemřela matka, ale ve skutečnosti je vlasteneckou alegorií. Autor v ní vysvětlil, proč se rozhodl sbírku vytvořit – doufal, že stejně jako děti, které nalezly duši své zemřelé matky v kvítcích mateřídoušky, objeví i národ ducha své vlasti ve veršovaných pověstech…

Autorem zlatého dukátu je medailér MgA. Jan Hásek, který se při tvorbě nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Averzní straně vévodí květ mateřídoušky a hřbitov posetý hroby a kříži. U jednoho z hrobů porostlého kvítky stojí siluety dětí, na které shlíží duch jejich zemřelé matky. Reverzní strana, která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Nedílnou součástí emise je speciální balení, které obsahuje kompletní báseň. Kolekci sedmi dukátů si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
MgA. Jan Hásek
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslo
31516-650
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
květen 2020
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna