Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Kytice stand

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Kytice stand

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2020
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Kytice

Při nákupu prvního zlatého dukátu dostanete sběratelský box zcela ZDARMA! Co pro to musíte udělat? Stačí, když do kolonky „Slevový / Dárkový poukaz“ v prvním kroku nákupního košíku zadáte kód KYTICE.

Kytice patří k nejznámějším dílům české literatury a neopakovatelné kouzlo vybraných básní Karla Jaromíra Erbena se stalo inspirací pro sedmidílnou sérii České mincovny. První zlatý dukát je věnovaný titulární básni Kytice.

Básnická sbírka Kytice vyšla poprvé roku 1853, na počátku bachovské éry – desetiletého období politické perzekuce a vládního absolutismu. Na potlačování českých kulturních snah reagovali naši spisovatelé různými způsoby – Havlíček výsměšnou satirou, Němcová únikem do idylického dětství a Erben připomenutím slovanských kořenů. Tak vznikla jeho Kytice z pověstí národních. První báseň, která dala jméno celé sbírce, na první pohled vypráví o sirotcích, kterým zemřela matka, ale ve skutečnosti je vlasteneckou alegorií. Autor v ní vysvětlil, proč se rozhodl sbírku vytvořit – doufal, že stejně jako děti, které nalezly duši své zemřelé matky v kvítcích mateřídoušky, objeví i národ ducha své vlasti ve veršovaných pověstech…

Autorem zlatého dukátu je medailér MgA. Jan Hásek, který se při tvorbě nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Averzní straně vévodí květ mateřídoušky a hřbitov posetý hroby a kříži. U jednoho z hrobů porostlého kvítky stojí siluety dětí, na které shlíží duch jejich zemřelé matky. Reverzní strana, která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Nedílnou součástí emise je speciální balení, které obsahuje kompletní báseň. Kolekci sedmi dukátů si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31516-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Jan Hásek
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...