Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Polednice stand

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Polednice stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červenec 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kytice

Motivem pátého zlatého dukátu ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena se stala báseň s názvem Polednice.

Strach máme spojený především s neznámem číhajícím v temnotě noci. Erbenova balada, kterou ovlivnily slovanské pověsti, však dokazuje, že hrůzostrašný příběh se může odehrát i za bílého dne. „Jako půlnoc, tak i pravé poledne má, dle podání lidu, své zlé bytosti, ježto zvláště od jedenácté hodiny do dvanácté svou záhubnou moc provozují. Tyto druhé slovou polednice neb poludnice, aneb jen vůbec divé ženy. Proto se také neradí v pravé poledne choditi po lesích, neb že by divá žena na člověka poslala blud,“ napsal básník v doslovu k baladě, která pojednává o matce, jež v rozčilení zavolá na své dítě zlou bytost. Před polednicí ho sice nakonec ochrání, ale ze strachu ho k sobě tiskne tak silně, až ho udusí. V krutém duchu Erbenovy filozofie je tak potrestána za to, že se zpronevěřila mateřské lásce.

Autorem averzní strany dukátu je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Ve dveřích stojí nelidská polednice, která natahuje ruku k vyděšené matce s dítětem v náručí. To, že je pravé poledne, prozrazují ručičky hodin a odbíjející zvon. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Dukát je zasazen do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Kolekci sedmi dukátů si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31545-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...