Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Svatební košile stand

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Svatební košile stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
listopad 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kytice

Motivem třetího zlatého dukátu ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena se stala báseň s názvem Svatební košile.

Hororová balada
vypráví – jak je v Erbenově sbírce zvykem – o vině a trestu. Tentokrát však nejde o světský hřích, ale o urážku Boha. Hlavní postavou básně je opuštěná dívka, které zemřeli všichni blízcí a která touží po návratu milého z ciziny. Modlí se k Panně Marii a rouhá se, když nebeským silám klade ultimáta a dává všanc svůj život. Záhy přichází nadpřirozený trest v podobě dívčina milého – ve skutečnosti umrlce, který jí připraví noc plnou hrůzy. Dívku před nečistými silami zachrání pouze pokání a návrat k pravé víře.

Autorem averzní strany dukátu je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Jako motiv si vybral modlící se dívku, která se uvnitř márnice schovává před přízrakem svého milého. Okolní hroby jsou posety cáry svatebních košilí a další pár obřadních šatů se vznáší ve vzduchu. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Dukát je zasazen do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Kolekci sedmi dukátů si pak můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31520-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...