Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Vodník stand

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Vodník stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kytice

Druhý zlatý dukát ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnovaný básni s názvem Vodník.

Pohádkově laděná balada vypráví o překročení hranice mezi dvěma odlišnými světy – lidským a vodním – a o jejich vzájemném nepochopení. Příběh o vině a trestu je sice plný mateřské lásky, ale především je přehlídkou špatných charakterových vlastností, jejichž kombinace nezadržitelně vede k tragédii – ať už jde o neposlušnost dívky, která se proti své vůli stane ženou vodníka, sobectví matky, která neuzná vztah dcery s bytostí z cizího světa, nebo o žárlivost vodníka, která ho přiměje zabít své vlastní dítě.

Medailér MgA. Jan Hásek, autor zlatých dukátů, se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky. Averzní strana ražby je stejně jako příběh balady rozdělená na svět nad hladinou a pod ní. Horní část připomíná zlomový okamžik, kdy se dívka při praní prádla propadne do vody. Spodní části pak vévodí siluety dívky, vodníka i jejich dítěte. Reverzní strana, která je společná celé sérii, předkládá bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Dukát je zasazen do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31518-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Jan Hásek
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...