Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Zlatý kolovrat stand

Zlatý dukát K. J. Erben, Kytice - Zlatý kolovrat stand

Stav skladu
Skladem
Datum emise
říjen 2021
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Kytice

Šestý zlatý dukát ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnován básni s názvem Zlatý kolovrat.

Balada Zlatý kolovrat na první pohled působí jako klasická pohádka – ne nepodobná té o Popelce. Najdeme v ní prostou dívku, do které se zamiluje král, a závistivou rodinu, která si chce její štěstí uzmout pro sebe… Národní obrozenci však ve verších spatřovali podobnost s českým bojem proti útlaku. Zatímco spanilá Dora podle nich představuje náš národ, její macecha a nevlastní sestra zosobňují habsburskou monarchii. Kruté ženy se nezastaví před ničím – ani před vraždou –, aby zabránily svatbě Dory s králem, která symbolizuje českou suverenitu. Naštěstí je tu spravedlivý stařeček – čili oddaný vlastenec –, jehož živá voda a pravdomluvný kolovrat zlé plány zhatí…

Autorem averzní strany dukátu je Mgr. Petr Horák. Pohádková kompozice předkládá přadlenu u zlatého kolovratu a honosný královský zámek. Reverzní strana, která je dílem MgA. Jana Háska a která je společná celé sérii, pak nese bohatý pugét, ve kterém se vedle nejrůznějších květin ukrývá lidská lebka.

Dukát je zasazen do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31547-650
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
MgA. Jan Hásek
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...