100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím
  1. Eshop
  2. DÁRKY
  3. Dárky k narození dítěte
  4. Zlatý dukát k narození dítěte 2017 s věnováním proof
Zpět

Zlatý dukát k narození dítěte 2017 s věnováním proof

Cena (včetně DPH)
6 450 Kč
250 €
Stav skladu
Do 21 dnů
Číslo
31122-611

Získáte 258 ibodů

Když naši předkové dávali novorozeným dětem do kolébky minci pro štěstí, nešlo o jen tak ledajaký peníz, ale o proslulý dukát. Na tuto krásnou tradici navazuje v roce 2017 Česká mincovna ražbou zlatého dukátu k narození dítěte a ozvláštňuje ji možností vyrýt přímo na dukát věnování.

Dukátové ražby mají v Čechách dlouhou tradici. Jako první u nás začal razit zlaté mince (tehdy ještě zvané florény) Jan Lucemburský, na kterého navázal Otec vlasti Karel IV. Jeho české dukáty byly v oběhu po několik staletí. V moderní době na ně pak navázaly dukáty československé a svatováclavské. Pro svou krásu a především hodnotu se staly osvědčeným dárkem, který miminko dostávalo, aby v životě netrpělo nouzí. Po druhé světové válce se na dukáty do peřinky takřka zapomnělo, ale Česká mincovna se tuto tradici rozhodla oživit ražbou vlastních zlatých dukátů určených přímo pro příležitost narození dítěte. Krása a hodnota zlata zůstaly a přidala se k nim ještě nevyčíslitelná hodnota osobní v podobě vyrytého věnování.

Výtvarné podoby averzní strany dukátu se ujala talentovaná medailérka Lenka Nebeská, DiS. Zvolila motiv spícího miminka zavinutého do šátku. Ten je obklopený ptačími pery symbolizujícími čápa či vránu, kteří dle pověsti nesou dítě novopečeným rodičům. Kompozici doplňuje text DUKÁT K NAROZENÍ DÍTĚTE 2017. Reverzní strana je ovinuta stužkou ve tvaru srdce, která vymezuje prostor pro vyrytí textu. Ten může mít podobu osobního vzkazu, jména, data narození, … – fantazii se meze nekladou. Jediným limitem je rozsah textu: 3 řádky po 10 znacích včetně mezer.

Emise je uložena do zlaté papírové krabičky.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
31122-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
prosinec 2016
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna