Zlatý dukát Národní hrdinové - Milada Horáková proof

Zlatý dukát Národní hrdinové - Milada Horáková proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
červen 2020
Emisní náklad
500 ks
Cena
9 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Národní hrdinové

Cyklus České mincovny Národní hrdinové představuje svou první ženu. Zlatý dukát vzdává hold Miladě Horákové, která vydechla naposledy před 70 lety.

Popravit ženu, a to z politických důvodů, bývalo již od počátků naší civilizace považováno za něco odpudivého a jednotlivé státní útvary k tomuto trestu sahaly jen ve výjimečných případech, jakým bylo například vyzrazení státního tajemství v době ohrožení země. K takovému násilnému usmrcení ženy na našem území nedošlo v období první republiky, ale ani minimálně sto let předtím za vlády habsburských panovníků. Změnili to až nacisté, kteří během okupace Čech a Moravy zavraždili tisíce žen, přičemž jako záminka sloužil jejich etnický původ nebo odbojářská činnost. Ke stejnému ohavnému činu posléze přistoupili i komunisté, když na šibenici poslali Miladu Horákovou. Její justiční vražda však byla o to odpornější, že tato politička a sociální pracovnice byla odsouzena za provinění, kterých se nikdy nedopustila. Komunistická propaganda ji vykreslila jako hlavní osobnost vykonstruovaného „záškodnického spiknutí“ proti republice. Ba co víc – komunističtí soudci a prokurátoři ji dokonce opakovaně označovali za podporovatelku „kapitalistických vydřiduchů“ a „fašistů“, ačkoliv většinu života zasvětila boji za práva sociálně slabých a žen a za účast v odbojovém hnutí strávila v nacistickém vězení téměř pět let…

Averzní straně dukátu vévodí portrét Milady Horákové inspirovaný fotografií z doby procesu. „Pás, který probíhá vodorovně od kraje ke kraji přes krk, nese nápis MILADA HORÁKOVÁ POPRAVENA 1950. Nad pásem se po pravé straně nachází letopočet narození 1901. V nadpoloviční části je v opisu umístěn text SYMBOL ODPORU PROTI TOTALITĚ, říká akademický sochař Jiří Dostál. „Reverzní strana je zaplněna plochou s rozdrásaným povrchem symbolizujícím ‘prázdno’. Ve stejné oblasti jako na averzní straně je plocha přerušena vodorovným vyproofovaným pásem, který nese úryvek textu z posledního dopisu Milady Horákové před popravou – ZAČÍNÁ SVÍTAT, JDU S HLAVOU VZTYČENOU. Pod pásem je ‘vzhůru nohama’ vyobrazena silueta Pražského hradu, odkud nepřišla milost, ale pokyn k popravě. Dva svislé matné pásy dotýkající se Pražského hradu symbolizují poslední slova Milady Horákové s oprátkou na krku: »Padám, padám…« V horní části, v oblouku připomínajícím řečnický pult, u kterého Milada Horáková stála při procesu, je pak v opisu umístěn text OBĚŤ VYKONSTRUOVANÉHO MONSTRPROCESU, dodává autor dukátu.

Nedílnou součástí emise je výpravné balení v podobě knížky, která obsahuje pojednání z pera odborníka na moderní české dějiny PhDr. Petra Koury, Ph.D. Svou kolekci Národních hrdinů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31349-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...