Zlatý dukát Pražské Jezulátko 2024 proof

Zlatý dukát Pražské Jezulátko 2024 proof

Stav skladu
Do 14 dnů
Datum emise
červenec 2024
Emisní náklad
1000 ks
Cena
10 750 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Popis produktu

Pražské Jezulátko, které lidé z celého světa prosí o pomoc, uzdravení a mír, se již podruhé stalo motivem zlatého dukátu České mincovny.

Je zázračná moc Pražského Jezulátka skutečná? To by vám pověděli mnozí věřící, kteří se k němu opakovaně vracejí, aby poděkovali za projevenou přízeň. Místo, kde si lze vyprosit zázraky, leží nedaleko od Malostranského náměstí. V nadpřirozenou moc sošky božského děťátka lidé věří už od dob třicetileté války, kdy ji kostelu Panny Marie Vítězné věnovala Polyxena z Lobkovic. Šlechtična dostala Jezulátko jako svatební dar od své matky pocházející ze Španělska a ta jej dostala zase od své matky, když se odjížděla provdat do dalekých Čech. Lidé si záhy začali všímat, že se Malé Straně vyhýbají problémy, a usoudili, že před morem a Švédy je zachránilo právě Jezulátko. Sláva sošky, která léčí chromé a prosebníkům plní přání, se pak rozšířila do všech koutů planety. Přestože leckdy ani netuší, kde Praha leží, modlí se k Pražskému Jezulátku Španělé, Italové, Irové či Latinoameričané. Například v Indii se bohoslužeb zasvěcených Jezulátku účastní na třicet tisíc lidí…

Zlatý dukát je stejně jako v roce 2023 dílem medailérky Evy Prouskové, DiS. Protože zázračná soška pravidelně mění šat, mění se i averzní strana dukátu – v roce 2024 má na sobě Jezulátko roucho, které symbolizuje pokání. Žehnající děťátko je obklopeno květinovým dekorem a česko‑latinským opisem PRAŽSKÉ JEZULÁTKO – JESULUS PRAGENSIS. Reverzní strana pak nese dva královské atributy Pražského Jezulátka – korunu a jablko. Kompozici reverzu dotvářejí ještě mušle a perly – motivy převzaté z koruny, která byla darem pro Jezulátko od papeže Benedikta XVI.

Zlatý dukát představuje především atraktivní a hodnotný dárek pro významné příležitosti. Jeho nedílnou součástí je unikátní certifikát pravosti, který je pokryt vrstvou zlata.

Specifikace

Číslo
32012-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Eva Prousková, DiS.
Autor reverzu
Eva Prousková, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...