Česká mincovna představila unikátní kilogramovou zlatou medaili s portrétem Jana Amose Komenského

02.04.2014

Jablonecká Česká mincovna dnes v Praze představila kilogramovou zlatou sběratelskou medaili s portrétem Jana Amose Komenského. Ta je v pořadí již pátou ze série inspirované českými bankovkami. Mincovna vydává tuto sérii od roku 2010, kdy zahájila spolupráci s akademickým sochařem Vladimírem Opplem a dnes již zesnulým významným českým grafikem Oldřichem Kulhánkem. Práci na zbrusu nové sběratelské medaili po Oldřichu Kulhánkovi převzala jeho dcera, designérka Klára Melichová. Za nejcennější medaili z České mincovny zaplatí zájemce 1 470 000 Kč, světlo světa jich spatří pouhá padesátka.

V loňském roce Česká mincovna vydala zlatou sběratelskou medaili s motivem pětisetkorunové bankovky s Boženou Němcovou. Realizace této medaile se její tvůrce, Oldřich Kulhánek, nedožil. Návrh pravděpodobně nejkrásnější medaile z doposud vydané čtveřice však ještě stihl odevzdat. „V letošním roce jsme se dohodli s dcerou Oldřicha Kulhánka, paní Klárou Melichovou, která tak pokračuje v díle svého otce. Na základě existujících grafických podkladů vypracovala kompozici medaile Jana Amose Komenského a předala ji sochaři Vladimíru Opplovi k realizaci,“ uvádí Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

Klára Melichová působí v grafickém studiu Designuj!, kde se zabývá tištěnou grafikou a webdesignem. „Zprvu mě samozřejmě zaskočilo, když mě Česká mincovna oslovila s návrhem pro pokračování práce po otci. Ale když jsem zjistila, že to zvládnu vyřešit, tak jsem se do toho pustila. Zažila jsem však i krátký obtížnější okamžik, když jsem 28. ledna, v den výročí otcova úmrtí, návrh dokončovala. Z monitoru na mě koukal portrét Jana Amose Komenského a vedle jsem měla vystavenou tátovu fotografii. Tak jsem to brala opravdu tak, že mi to tu zbylo, abych to dokončila,“ říká Klára Melichová.

Česká mincovna stihla s Oldřichem Kulhánkem realizovat přesně polovinu předloh českých bankovek. Na medailích se objevily portréty od T. G. Masaryka po Boženu Němcovou. „Druhou polovinu symbolicky dokončí jeho dcera Klára. Kromě aktuální emise Jana Amose Komenského připravujeme v příštích letech Karla IV., sv. Anežku Českou a Přemysla Otakara II. Každá medaile vychází v počtu pouhých padesáti kusů, ke každé obdrží zákazník pozlacenou atrapu, certifikát ze Státní tiskárny cenin nebo se může třeba zúčastnit ražby své vlastní medaile. I to umíme zajistit,“ doplnil Brix.

Kilogramové medaile se razí na speciálním vysokotlakém lisu a patří se svými 85 mm v průměru a 11 mm tloušťky k největším ražbám České mincovny. S cenou 1,47 milionu Kč se suverénně jedná o nejcennější výrobek z Jablonce nad Nisou. Zajímavostí je, že o menší verze zlaté kilogramové medaile, tj. o čtyřicetidukáty o hmotnosti 139,5 gramu, se stejným motivem budou zanedlouho soutěžit účastníci televizní soutěže „Nejchytřejší Čech“, kterou připravuje Česká televize.
Česká mincovna vydává sběratelské medaile o hmotnosti jednoho kilogramu ryzího zlata již od roku 2005, přičemž první medaile byla vydána k 1. výročí vstupu české republiky do EU. Cena této emise byla tehdy stanovena 500 000 Kč. Od té doby se hodnota kilogramových medailí ztrojnásobila. „Přestože v posledním roce cena zlata na burze klesala, u zlatých sběratelských medailí vychází prodejní cena nejen z ceny drahého kovu na burze. Medaile mají vysokou uměleckou hodnotu danou autorem výtvarné předlohy, sběratelskou hodnotu, na kterou má vliv především její omezený náklad a v neposlední řadě také špičkové řemeslné zpracování,“ uzavírá Brix.

VÝVOJ CENY ZLATÝCH SBĚRATELSKÝCH  KILOGRAMOVÝCH

MEDAILÍ ČESKÉ MINCOVNY

rok emise

Motiv

emisní cena

2005

Vstup do EU

500 000 Kč

2006

2. výročí vstupu do EU

600 000 Kč

2007

50. výročí Římských dohod – Vznik EU

670 000 Kč

2008

Vstup ČR do schengenského prostoru

700 000 Kč

2009

Předsednictví ČR v Radě EU

900 000 Kč

2010

T. G. Masaryk

950 000 Kč

2011

Ema Destinnová*

1 200 000 Kč

2012

František Palacký

1 380 000 Kč

2013

Božena  Němcová

1 470 000 Kč

2014

Jan Amos Komenský

1 470 000 Kč

* v roce 2011 se krátkodobě dostala na maximum 1 500 000 Kč

Česká mincovna
Loading...