Další pocta Havlovi: Česká mincovna vydává mimořádnou emisi

04.10.2016

Česká mincovna vydává k poctě Václava Havla u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin mimořádnou pamětní emisi. Limitovaná sada tří medailí byla vyražena ve stříbrné i zlaté variantě.

havel_portret.jpg

Popis fotky: Dramatik, disident a prezident. Přestože byl Václav Havel nadto ještě filozofem, filantropem, humanistou a oddaným manželem, tyto tři úlohy ovlivnily jeho životní dráhu nejvíce a zároveň změnily směřování životů všech obyvatel Československa. Foto: Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97

Václav Havel se narodil roku 1936 a opustil nás příliš brzy – v roce 2011. Nadále však zůstává v srdcích a myslích svobodných lidí po celém světě. Česká mincovna na mimořádnou osobnost, která by v roce 2016 oslavila 80. narozeniny, vzpomíná vskutku mimořádnou pamětní emisí.

Sady tří zlatých a tří stříbrných medailí představují jednu z nejvýraznějších osobností naší novodobé historie ve třech odlišných úlohách dramatika, disidenta a prezidenta.

Hlavolam, který by Václava Havla jistě potěšil

Averzní strany medailí abstraktním způsobem vystihují důležité aspekty jednotlivých rolí Václava Havla.

Koláž složená z názvů bezpočtu mistrovských děl, kterými na sebe upozornil doma i v celém svobodném světě, charakterizuje dramatika. Vzdor disidenta proti útlaku totalitního režimu vystihují prsty vztyčené ve vítězném gestu. Prezidenta pak charakterizuje silueta Pražského hradu, místa, které se po desítkách let totality opět stalo sídlem demokraticky zvoleného prezidenta.

havel_averzy.jpg 

Popis fotky: Averzní strany medailí symbolizují tři z největších kamínků v životní mozaice Václava Havla v podobě abstraktního „hlavolamu“. Foto: Česká mincovna

Pokud se jednotlivé averzní strany seřadí podle schématu vyrytého na víčku luxusní dřevěné krabičky, která medaile ukrývá, objeví se srdce – osobní symbol, který si každý neomylně spojí právě s Havlem. Václavu Havlovi, který byl znám také svými graficky řešenými Antikódy, by se originální nápad jistě zamlouval.

averzy.jpg

Popis fotky: Reverzní strany medailí nesou portréty filozofujícího dramatika, nespoutaného disidenta a prvního českého prezidenta Václava Havla. Foto: Česká mincovna

A to není všechno

Nedílnou součástí každé sady jsou ještě certifikát pravosti a publikace obsahující tematické pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D., známého odborníka na naše moderní dějiny, který byl mimo jiné poradcem České televize při natáčení oceňovaného dramatického cyklu České století.

havel_baleni.jpg

Popis fotky: Elegantní balení medaile Václava Havla bezpečně uloží a zároveň umožní jejich rafinované vystavení. Foto: Česká mincovna

Tři ražby pocházejí z dílny špičkového výtvarníka Vojtěcha Dostála, DiS. „To, že mě Česká mincovna oslovila, pro mě bylo velkou výzvou a výtvarné řešení medailí se mi stalo velkou radostí. Tři polohy osobnosti Václava Havla jsem vyjádřil mírnými nuancemi modelace tváře, vlasů a detailů,“ uvádí s hrdostí mladý medailér.

 „Vojta dovede prokoumat téma a přidat kompoziční nápad. A na rozdíl ode mne má smysl pro precizní detail,“ocenil práci svého syna akademický sochař Jiří Dostál, jehož jméno je synonymem jablonecké medailérské tradice.Pod jeho dohledem totiž vznikla místní medailérská škola i Česká mincovna a sám má s tématem Václava Havla zkušenosti. Jeden reliéfní hold prvnímu českému prezidentovi vzešel z jeho ateliéru v roce 2012 a další chystá na rok 2018. Tentokrát se bude jednat o poslední emisi ve sběratelské sérii s názvem Českoslovenští prezidenti.

havel_dostalovi.jpg

Popis fotky: Jablko nepadlo daleko od stromu – Vojtěch Dostál následuje svého slavného otce Jiřího a také se stal vynikajícím medailérem i pedagogem na umělecké škole. Foto: Česká mincovna

Nevšední trojnásobnou vzpomínku na Václava Havla najdete na e-shopu www.ceskamincovna.cz i v kamenných prodejnách České mincovny v Praze, Brně a Jablonci nad Nisou.

Komplet tří stříbrných medailí za cenu 4 950 Kč vychází v přísně omezeném emisním nákladu 1 000 kusů.

Sadu tří zlatých medailí pořídí za cenu 41 950 Kč pouhých 400 sběratelů a investorů.

Česká mincovna
Loading...