Hledáte dárek k narození miminka? Mince do kolébky zažívají velký comeback!

05.08.2016

 Dárky k narození miminka

Popis fotky: Navažte na starobylou českou tradici a věnujte miminku peníz z drahého kovu.

Autor: Česká mincovna / ceskamincovna.cz

Očekává vaše rodina nového člena? Nebo už jste novopečenou babičkou či tetou a přemýšlíte, čím byste obdarovali novorozené miminko? Nemusíte si lámat hlavu – vraťte se k tradici, která málem vymizela, ale v posledních letech zažívá nevídaný boom.

Pro každou kulturu na světě je narození dítěte důvodem k oslavě a ta naše není výjimkou. S oslavami je spojena celá řada rituálů včetně předávání darů novorozeněti. Taková pozornost může mít rozličnou podobu, ale tradiční dárek k narození miminka je od nepaměti peníz z drahého kovu.

Tradice, na kterou se téměř zapomnělo

Zprávy o zlatých knoflících, kterými byly obdarovávány děti narozené do šlechtických rodin, sahají až do 16. století. Postupně byly nahrazeny zlatými a stříbrnými mincemi a tento zvyk časem převzali lidé ze všech společenských vrstev.

Tolar k narození dítěte

Popis fotky: Česká mincovna s velkým úspěchem obnovila polozapomenutý zvyk, kdy se miminko obdarovává předmětem z drahého kovu. „Byl to boom, který jsme nečekali,“ říká obchodní ředitel Aleš Brix. Autor: Česká mincovna

Talisman od kmotra či kmotry v podobě mince dostávalo děťátko v rodinách bohatých obchodníků i chudých rolníků. Vzácná pozornost měla zajistit, aby miminko v životě netrpělo nouzí, a stala se první investicí do jeho budoucnosti. Rodiče novorozeněte ji pro něj opatrovali až do dospělosti.

Tak vznikla slovní spojení „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, která v souvislosti s dárkem pro miminko používáme dodnes.

Soumrak vínkových mincí nastal v 19. století – církev totiž začala vydávat své vlastní křestní medaile. Po vzniku samostatného Československa úloha dárku pro miminko připadla zlatým svatováclavským dukátům a po dlouhé době, kdy se na ryzí dárky zapomnělo, na tuto krásnou historickou tradici navázala Česká mincovna.

Popis fotky: Součástí každého dárku do kolébky od České mincovny je speciální dárkové balení, které můžete upravit přímo pro své miminko.

Autor: Česká mincovna

Oživení tradice

Česká mincovna oživila tradiční odkaz našich předků řadou vlastních dárkových ražeb k narození miminka.

„Musíme uznat, že jsme byli skutečně překvapeni zájmem veřejnosti o tento typ dárku a popravdě jsme ho ani nečekali. Dostali jsme velmi pozitivní ohlasy nejen z řad sběratelů, ale i veřejnosti, která ke sbírání mincí doposud neměla silný vztah. Z rozhovorů se zákazníky vyplynulo, že se jim líbí propojení tradice a hodnotného i kvalitního dárku, který je osobní a za dostupnou cenu. Bonusem je také to, že se drahý kov v budoucnu zhodnotí,“ říká obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

Podle náročnosti zákazníka vzniklo hned několik variant pamětních produktů – od cenově dostupnějších, které si může dovolit prakticky každý, až po nákladnější a honosnější kousky.

Výroční sada mincí aneb čím platili maminka s tatínkem

Dítě bude možná jednou zajímat, čím platili jeho rodiče. V unikátní sadě oběživa najdete všechny české oběžné mince – 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč – vyražené v roce narození dítěte. Dárková sada oběžných mincí Narození dítěte navíc ukrývá milý pamětní žetonem s motivem spícího miminka a letopočtem narození.

Sada oběžných mincí

Popis fotky: Sada oběžných mincí je nevšedním dárkem, který je poutavý a navíc cenově dostupný.

Autor: Česká mincovna
 

Speciální dárkové balení mincí obsahuje prostor, do kterého lze vepsat osobní věnování a také všechny důležité údaje o novorozeném děťátku: jméno, datum narození, porodní míry a váhy atd.

Díky cenové přijatelnosti kupují tento dárek především rodinní přátelé a vzdálenější příbuzní. Lze ho pořídit za cenu 440 Kč.

Více o výroční sadě oběžných mincí Narození dítěte se dozvíte zde.

Tolar pro miminko z ryzího stříbra

Popis fotky: Na rubovou stranu pamětních ražeb lze vyrýt osobní věnování, které vytvoří jediný originál na světě.

Autor: Česká mincovna
 

Každý tolar je uložen do poutavého balení v podobě knížky s přebalem, kam je možné vložit fotografii, vepsat osobní vzkaz a uvést všechny důležité údaje o miminku – od jména po barvu vlásků.  Stříbrný tolar lze zakoupit za 1490 Kč, s vyrytým věnováním pak za 1690 Kč.

Více o stříbrném tolaru jako ideálním dárku pro miminko se dozvíte zde.

Opravdový zlatý dukát do kolébky

Nejcennější typ dárku pro miminko v podobě zlatého dukátu volí zejména nejbližší rodinní příslušníci a příbuzní starší generace – babičky a dědečkové. Někdy se na něj skládá více gratulantů, kteří ho věnují jako společný dárek.

 

Popis fotky: Z úcty k tradici kupují zlatý dukát především babičky a dědečkové – řada z nich dostala do kolébky podobný peníz.

Autor: Česká mincovna
 
Stejně jako v případě ostatních pamětních ražeb je nedílnou součástí každého zlatého dukátu k narození miminka dárkové balení s prostorem pro vepsání věnování a údajů o novorozeněti a ke vložení fotografie. Cena zlatého dukátu je 5750 Kč, v případě dukátu s vyrytým věnováním 5950 Kč.

Autorkou výtvarných návrhů žetonů, tolarů a dukátů je talentovaná medailérka Lenka Nebeská, DiS. Jejich hlavním motivem je spící miminko zavinuté do šátku, které je na cestě ke svým rodičům, kam ho, jak praví legenda, nese čáp nebo vrána.

Více o zlatém dukátu coby dárku pro miminka zde.
 

Popis fotky: Každých několik let přichází Česká mincovna s novým motivem dárků do kolébky.

Autor: Česká mincovna

Moje první zlatá cihlička

Pokud smýšlíte spíše prakticky a hledáte dárek z drahého kovu, který se zaručeně zhodnotí a který dítě jednou snadno zpeněží, zlatá cihlička je pro vás to pravé.

Ke zlatým cihličkám o hmotnosti od 1 gramu po 1 trojskou unci (31,1 g) můžete zakoupit dárkovou obálku nazvanou Moje první cihlička. Také sem lze vepsat osobní věnování.

Ceny zlatých cihliček začínají přibližně na 1400 Kč – jejich aktuální cena se mění v závislosti na vývoji kurzu zlata. Tematické balení pak přijde na 35 Kč.

Další podrobnosti o tradičních, a přece originálních dárcích pro miminka najdete na promiminko.ceskamincovna.cz.

Česká mincovna
Loading...