Lupa na demokracii v detailu“ je název první pamětní medaile od Bořka Šípka pro Václava Havla

19. 12. 2014

 V den, kdy si připomínáme třetí výročí úmrtí prezidenta Václava Havla, představila jablonecká Česká mincovna společně s Nadací VIZE 97 první z výjimečné série pamětních medailí známých českých výtvarníků. Jejím autorem je světoznámý designér a architekt Bořek Šípek.

Výjimečnost této série spočívá v jejích autorech. Všichni měli blízko k Václavu Havlovi a všichni se spojili, aby vyplnili přání prvního českého prezidenta, jímž byla záchrana kostela sv. Anny, ve kterém sídlí mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka. Výtěžek z prodeje medailí poputuje na opravu vnějšího pláště této ceněné památky. „Původně se manželé Havlovi rozhodli zrekonstruovat malou kapličku, nakonec to skončilo monumentálním prostorem kostela sv. Anny. Ceníme si toho, že všichni autoři bez váhání svolili ke spolupráci a vstoupili s námi do tohoto projektu, na jehož konci bude nová fasáda pro Pražskou křižovatku,“ uvedl Vangelis Zingopis, ředitel Nadace VIZE 97. Kromě Bořka Šípka vydá mincovna v této sérii medaile Olbrama Zoubka, Jiřího Davida, Kurta Gebauera, Aleše Lamra, Davida Černého a Jaroslava Róny.

„Je to moje první medaile vůbec a zároveň vzpomínka na Václava Havla, se kterým jsme vedli mnoho společných rozhovorů o demokracii. Při návrhu medaile jsem z nich vycházel – centrálním motivem je lupa na demokracii v detailu’ což je take volný překlad názvu mého díla Macroscopium rationem popularem tuens. Medaile má na obvodu jedenáct vlnek, což je magické číslo a zároveň počet písmen ve jméně Václava Havla,“ popsal námět medaile Bořek Šípek.

 „Vytvořit medaili na základě autorské předlohy pana profesora Šípka trvalo České mincovně půl roku, výsledek stál za to, z medaile jsou silně cítit emoce a pozitivní energie, navíc podpoří dobrou věc,“ doplnil obchodní ředitel Aleš Brix. Česká mincovna vydá celkem 100 zlatých číslovaných medailí o hmotnosti 111 gramů a 200 stříbrných číslovaných a 400 nečíslovaných stříbrných medailí. Cena zlatých je stanovena na 200 000 Kč, cena stříbrných na 6 000 Kč.
Česká mincovna
Loading...