Nezapomeňte na ty, kteří nezapomněli na Vás

17. 6. 2020

Chcete někomu poděkovat za nezištnou pomoc? Věnujte mu medaili Děkujeme, která vznikla díky unikátnímu společnému projektu Českého červeného kříže a České mincovny. Medaile Děkujeme vzdává hold dobrovolníkům i profesionálům. Můžete někoho také  do 27. července i nominovat na vyznamenání. 

Ušil pro vás někdo roušky? Nosil vám léky a nákup? Jezdil po městě s dezinfekcí? Chcete někomu poděkovat za osobní nasazení v době nouzového stavu? Předat mu dárek trvalé hodnoty s věnováním, které mu bude navždy připomínat složitou dobu, kdy stál v první linii nebo vám na blízku? Věnujte mu medaili s portrétem Florence Nightingalové, patronky ošetřovatelek, a slovy díků v několika světových jazycích.

„Podíl z prodeje těchto medailí dostane Český červený kříž na konkrétní vybavení,“ upozornila na charitativní myšlenku mluvčí České mincovny Lenka Klimentová.  Nákupem pamětních medailí s výjimečným příběhem přispějete na dobrou věc a zároveň rozšíříte svou sbírku o mimořádný kousek. Pokud chcete poděkovat někomu, kdo vám pomohl v těžkých i výjimečných časech, pak můžete medaili použít jako dárek…

Poděkujete tedy hned dvakrát. Obdarovanému a současně i národní společnosti Českého červeného kříže, které z každé prodané medaile dáváme 500, 200 či 70 korun. Balení medailí v dárkovém blistru s českoanglickým textem umožňuje vepsat obdarovanému věnování. „Zlatý dukát balíme do vínové kožené krabičky a místo pro věnování je na certifikátu pravosti,“ doplnila mluvčí. Více informací o společném projektu ČČK a České mincovny se veřejnost i zástupci veřejné správy a institucí dozví na www.cervenykriz.eu. Medaile jsou nejen hodnotné, krásné, ale i sběratelsky ceněné. Prohlédnout si je můžete i na novém e-shopu České mincovny v sekci Pomáháme.

Proč právě Florence Nightingalová? Byla inspirací pro založení Červeného kříže. Světová zdravotnická organizace při příležitosti 200. výročí od jejího narození vyhlásila rok 2020 rokem všech sester. A letos nouzový stav v souvislosti s koronavirem postavil sestry, zdravotníky, lékaře a další profese do první linie.

Autorem návrhu medaile Děkujeme, kterou Česká mincovna emituje v mosazi o průměru 37 mm, ve stříbře s váhou 31,1 g a ve zlatě o velikosti dukátu, je výtvarník Martin Dašek. Balení mosazné a stříbrné varianty umožňuje vepsat osobní věnování obdarovanému přímo na dárkový blistr, který lze postavit třeba do vitríny. „Svůj dík můžete napsat i u zlaté medaile na připravené místo na certifikátu pravosti. Tato medaile je balena ve vínové kožené etui,“ poznamenala Klimentová.

Nominujte někoho za příkladný čin. Červený kříž ocení 130 lidí.


Můžete také sami navrhnout někoho na vyznamenání medailí Děkujeme. Návrhy vyhodnotí skupina zástupců ČČK a ČM a vybere 100 lidí, kterým na slavnostním večeru ČČK společně s Českou mincovnou předá mosaznou medaili, 20 lidem stříbrnou medaili a 10 lidem zlatý dukát Děkujeme. „Chtěli bychom společně tímto prvním ročníkem založit tradici, protože děkovat můžeme za pomoc a zvláštní nasazení vždy, ne jen po nouzovém stavu,“ vysvětluje mluvčí mincovny.

Uzávěrka nominaci je 27. července 2020 a formulář najdete ZDE https://ceskamincovna.cz/Data/Nominace_formular.pdf

Medailemi Děkujeme spolupráce nekončí. „V letošním roce jsme připravili jako tradičně sady oběžných mincí s tématem aktuálních akcí, tedy olympiáda v Tokiu a mistrovství světa ve fotbale. Tato sportovní klání se ale neuskuteční,  my sady přesto vyrazíme,“ uzavírá Klimentová s tím, že každá sada nese přebal, na kterém mincovna deklaruje předat část z ceny opět Českému červenému kříži na konkrétní vybavení, které ke své činnosti potřebuje. Stanou se tak unikátním sběratelským artiklem.


Česká mincovna
Loading...