Zítřejší tradiční udílení Ceny Nadace VIZE 97 bude spojeno s dobročinnou aukcí pamětní medaile Václava Havla

04.10.2012

Laureátem Ceny Nadace VIZE 97 pro rok 2012 se v rámci zítřejších oslav narození bývalého českého prezidenta Václava Havla stane významný český sociolog a vysokoškolský pedagog Miloslav Petrusek. Součástí celodenního programu v Pražské křižovatce bude také dražba tří pamětních medailí z dílny České mincovny vydaných na počest Václava Havla. Dražit se bude její zlatá, platinová a stříbrná podoba, všechny s pořadovým číslem 1. Výtěžek z dobročinné aukce bude věnován na podporu projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Letošní Cena Nadace VIZE 97 bude 5. října in memoriam udělena nedávno zesnulému profesoru Miloslavu Petruskovi. Cenu z rukou Dagmar Havlové převezme jeho starší vnuk Jan Holub. Nadace společně s profesorem Petruskem připravila tradiční sborník laureáta, Společnost a kultura, jehož prodej bude zahájen právě zítra.
Slavnostními aktu, který začne v 16.00 v bývalém kostele sv. Anny na Praze 1, bude od 9.30 do 11.30 předcházet veřejně přístupná panelová diskuse, jíž se účastní Martin Bútora, Miloš Havelka, Helena Kubátová, Petr Lupač, Miroslav Paulíček a Marek Skovajsa.
Na podvečerní program oslav připravila Česká mincovna ve spolupráci s Nadací VIZE 97 a Aukční síní Vltavín dobročinnou aukci, jejímž předmětem budou unikátní medaile vydané na počest Václava Havla. Omezená série vyšla v počtu deseti zlatých kilogramových, deseti platinových půlkilogramových a deseti stříbrných kilogramových medailí a navázala na březnovou emisi zlatých půluncových a stříbrných uncových medailí, která je již zcela vyprodána. „Zájem veřejnosti předčil naše očekáván. Zlaté medaile byly vyprodány během dvaceti čtyř hodin od slavnostní ražby, což vypovídá o síle odkazu pana prezidenta.“ konstatoval Radek Šulta, ředitel České mincovny.
Vyvolávací cena zlaté medaile činí 1 450 000 Kč, platinové 800 000 Kč a stříbrné 60 000 Kč. Hlavním motivem je na lícní straně portrét Václava Havla, na straně rubové podpis prezidenta s mottem „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Autory motivu jsou Jiří Dostál a Jan Hásek. Výtěžek z dobročinné aukce bude věnován na podporu projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Česká mincovna přitom garantuje výnos minimálně 155 000 Kč. Více jak dva miliony korun už Nadace získala z jarní emise. „Tímto se stala Česká mincovna pro letošní rok naším generálním partnerem a největším přispěvatelem.“ doplnil Vangelis Zingopis, vedoucí kanceláře Nadace VIZE 97. 

***
Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 má poměrně široký okruh zájmů, což vyplývá ze zaměření jejích zřizovatelů a z tradic, na něž navazuje. Nadace působí hlavně v oblasti sociální, zdravotnické, vzdělávací a kulturní, příležitostně organizuje nebo podporuje různé počiny na poli péče o lidská práva a rovněž reaguje na aktuální potřeby společnosti. Nadace se přitom snaží – v duchu svého názvu – hledat a podporovat především to, co míří do budoucna, to, co se dnes může někomu zdát méně důležité nebo dokonce okrajové, co se ale teprve časem zhodnotí, to, co má povahu příkladu či modelu, co je spíš dalekozraké než krátkozraké, co má rys průkopnictví či vizionářství. Menšími finančními částkami Nadace zároveň jednorázově i pravidelně podporuje nejrůznější organizace a jednotlivce, kteří naléhavě potřebují pomoc.
***
Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Na svém kontě má i ražbu oběživa a mincí z drahých kovů pro cizí státy. Rozvíjí vlastní výrobu pamětních medailí, medailonků, Smart mincí a replik historických platidel. Zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků.

Česká mincovna
Loading...