Zlatá a stříbrná sada mincí RAF
Právě v prodeji!

V roce 2015 uplynulo 75 let od bitvy o Británii, největšího leteckého střetnutí v dějinách lidstva.

Tehdy se zdálo, že Velká Británie zůstala v boji proti nezastavitelné moci Třetí říše osamocena, ale na pomoc jí přišli piloti ze všech koutů válkou týrané Evropy – odhodláni vrátit úder, srazit Luftwaffe z oblohy a celé nacistické Německo na kolena.


Zlatá sada

Nezměrná statečnost a oddanost provázely příslušníky československého letectva, kteří za druhé světové války v rámci působení v britských jednotkách Royal Air Force (RAF) nasazovali své životy v boji proti německému nacismu. Jejich důležitá role v bitvě o Anglii, během níž se na pomoc ostrovní zemi vydali vojáci ze všech koutů Evropy, se však nedočkala zasloužené odměny a za totalitního režimu byli českoslovenští vojáci z RAF pronásledováni.

39 950 Kč
Přejít na nákup

Stříbrná sada

Letos si připomínáme 75 let od události, jež na poslední chvíli spojila Evropu proti společnému nepříteli – nacismu – během bitvy o Anglii. Hlavní role slavné bitvy hrály německá Luftwaffe a britská Royal Air Force, kterou tvořilo také několik československých perutí, jež sloužily v Anglii i po celý zbytek války. Obrovský hold všem odvážným pilotům nyní skládá také Česká mincovna prostřednictvím sady čtyř stříbrných mincí věnovaných čtyřem československým perutím RAF

4 450 Kč

Přejít na nákup

Znaky perutí a jejich význam?

310. peruť

310. československá stíhací peruť

Heslem perutě se stalo "We Fight to Rebuild". – „Bojujeme za obnovu“ a ve znaku měla československého lva.

311. peruť

311. československá bombardovací peruť

Heslem perutě bylo husitské „Na množství nehleďte“, jejím symbolem se stal cep a řemdih.


312. peruť

312. československá stíhací peruť

Mottem perutě se stalo latinské „Non Multi Sed Multa“ – „Ne mnozí, ale mnoho“. Ve znaku měla čápa – odkaz na jednu z perutí, ve které její příslušníci létali v bitvě o Francii.

313. peruť

313. československá stíhací peruť

Peruť měla ve znaku jestřába a jejím heslem se stalo „Jeden jestřáb mnoho vran rozhání“.


Baleno v dřevěné etui s tematickým gravírováním

Mince, jejichž autorem je akademický sochař Zbyněk Fojtů, jsou uloženy v luxusní dřevěné krabičce s tematickým gravírováním doplněné certifikátem pravosti a bookletem obsahujícím informace o osudu československých perutí.


Nikdy nezapomeneme

Po rozpadu Československa a zřízení Protektorátu Čechy a Morava roku 1939 se naši piloti jen těžko smiřovali s osudem své vlasti. Přes nebezpečí ohrožení života i byrokratické průtahy proto hledali cestu, jak by mohli bojovat se zlem nacistické Třetí říše v zahraničí. Přestože byli ve vzduchu velmi úspěšní a zařadili se k elitním letcům, bitva o Polsko a Francii neměla dlouhého trvání. Po jejich pádu se oči německé agrese upřely na Velkou Británii. Českoslovenští stíhací i bombardovací letci byli rychle začleněni do útvarů Královského letectva a vyznamenali se v průběhu bitvy o Británii i celé druhé světové války. V československých jednotkách často sloužili i cizí příslušníci a naopak – řada československých letců sloužila v cizích útvarech.

Odvaha členů našich posádek byla o to větší, že v případě sestřelení a zajetí nebyli, na rozdíl od ostatních letců, pokládáni za válečné zajatce, ale coby občané Německem ovládaného Protektorátu za velezrádce. Po návratu do vlasti se jejich zkušenosti ukázaly jako neocenitelné při budování nové československé armády, kde zastávali mnoho vedoucích úloh. Po únorovém převratu roku 1948 se však komunistický režim obrátil k létajícím hrdinům západní fronty zády. Propuštění z armády bylo pro řadu z nich pouhým začátkem. Odměnou za věrnost vlasti v její nejtěžší hodině se jim staly perzekuce, věznění, mučení i krutá smrt.


Zasloužené úcty se našim nebeským jezdcům dostalo až po roce 1989 a Česká mincovna jim u příležitosti 75. výročí bitvy o Británii vzdává hold touto sadou pamětních mincí!

Česká mincovna
Loading...