CERTIFIKACE ČESKÉ MINCOVNY

Od roku 2002 je Česká mincovna držitelem certifikátu systému managementu jakosti ISO 9001:2015 od auditorské firmy Lloyd´s Register Quality Assurance. Tato světově uznávaná akreditace je dokladem vysoké úrovně výrobního procesu a poskytovaných služeb a zároveň vyjádřením našeho závazku se neustále zlepšovat…

OCENĚNÍ PRO ČESKOU MĚNU

Nejkrásnější oběžná mince světa

Česká měna se zrodila souběžně se samostatnou Českou republikou roku 1993 a okamžitě na sebe strhla pozornost numismatické veřejnosti. Ještě téhož roku totiž česká mince s nejvyšší nominální hodnotou – padesátikoruna – získala prestižní ocenění časopisu World Coin News a nakladatelství Krause Publications pro nejkrásnější oběžnou minci na světě. Její kouzlo spočívá v kombinaci originálního bimetalového provedení a propracovaného vlasteneckého reliéfu z dílny akademického sochaře Ladislava Kozáka.

Averzní straně mince dominuje český heraldický znak v podobě dvouocasého lva. Reverzní strana patří Praze, hlavnímu městu České republiky. Seskupení jedinečných historických staveb (Karlova mostu, Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta) je obklopeno latinským rčením „Praga mater urbium“ (Praha, matka měst).

Hlavním materiálem mince je magnetická ocel – na mezikruží plátovaná a galvanicky pokovená mědí, ve středu plátovaná slitinou mědi a zinku v poměru 75:25.

První padesátikoruny se z důvodu nutnosti uvést je co nejrychleji do oběhu razily v německém Hamburku. Od roku 1995 je razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Nejkrásnější zlatá mince světa

Časopis World Coin News a nakladatelství Krause Publications ověnčily prestižním titulem ještě jednu českou ražbu. Kolegium světových odborníků a ředitelů mincoven, muzeí a galerií zvolilo za nejkrásnější zlatou minci roku 1999 pamětní minci České národní banky ze čtyřdílné minisérie věnované Karlu IV. Mince s nominální hodnotou 10 000 Kč vydaná u příležitosti 650. výročí založení Nového Města pražského vzešla z ateliéru akademického sochaře Vladimíra Oppla a zaujala propracovaným reliéfem s gotickými motivy.

Averzní straně mince dominují zemské znaky – český lev, moravská orlice a slezská orlice – v gotických štítech s dobovým ornamentem na pozadí a Svatováclavskou korunou. Ústředním motivem reverzní strany mince je portrét Karla IV. ztvárněný podle votivní desky Jana Očka z Vlašimi doplněný císařskou pečetí Karla IV., pečetí Nového Města pražského a pražským grošem.

Mince vyšla ve dvou provedeních – standard a proof. Materiálem bylo v obou případech ryzí zlato o hmotnosti čítající jednu trojskou unci (31,1 g).

Mince razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Cena, za kterou se v současnosti obchodují na aukcích, přesahuje 100 000 Kč.

ČESKÝ REKORD

Český lev je odpradávna symbolem síly a odvahy, ale díky České mincovně se stal také nositelem bohatství a prosperity. Hmotnost naší rekordní investiční mince čítá pět kilogramů ryzího zlata, což z ní činí největší zlatou minci raženou v České republice.

Dalším unikem rekordního Českého lva je ražený hologram pojmenovaný slovní hříčkou Czech Security Check. Tento bezpečnostní prvek s řadou barevných a kinetických efektů je tvořen složitými reliéfy s detaily začínajícími v řádu několika nanometrů – čili miliardtin metru.

Vysokohmotnostní mince s hologramem razíme s pomocí hydraulického lisu, který byl zkonstruován přímo pro tento účel. Jedná se o jediný stroj svého druhu na světě. Dokáže vyvinout stejný tlak, jako kdybyste na sebe poskládali pár tisíc osobních automobilů.

Česká mincovna
Loading...