Nový český rekord

09.02.2022

V České mincovně jsme překonali náš vlastní loňský rekord. Po zlaté investiční minci o hmotnosti pěti kilogramů se nám podařilo vyrazit exemplář Českého lva z celých deseti kilogramů ryzího zlata!

„Jde o největší zlatou minci raženou v kontinentální Evropě a zároveň o vůbec nejnáročnější ražbu, jakou jsme v České mincovně realizovali. Vzhledem k hodnotě střížku jsme neměli možnost provést zkušební ražbu – hned první pokus musel skončit úspěchem. Riziko bylo obrovské, a příprava na ražbu proto trvala několik měsíců,“ říká výrobní ředitel České mincovny Stanislav Bachtík.

Výrobu mince komplikovaly její extrémní parametry, ale také skutečnost, že je opatřena raženým hologramem Czech Security Check. Tento inovativní bezpečnostní prvek je tvořen mikroskopickými reliéfy s detailem začínajícím v řádu několika nanometrů – tj. miliardtin metru.

Masivní mince razíme s pomocí speciálního hydraulického lisu, který byl zkonstruován přímo pro tento účel. Jedná se o jediný stroj svého druhu na světě – žádný jiný lis nedisponuje takovou konfigurací a technickými parametry. Kvůli jeho rozměrům a značné hmotnosti jsme pro něj v Jablonci nad Nisou museli vybudovat speciální pracoviště.

Zatímco běžné razidlo váží okolo jedné poloviny kilogramu, hmotnost razidel určených pro výrobu rekordních mincí se počítá na desítky kilogramů. Obrábění těchto nástrojů zabere celé týdny. Síly, které se používají při ražbě obřích mincí, jsou astronomické – můžeme prozradit, že lis vyvine stejný tlak, jako kdybyste na sebe poskládali pár tisíc osobních automobilů.

Česká mincovna
Loading...