Nedostižné řemeslo

První písemná zmínka o výrobě skla v Čechách pochází již z roku 1162, avšak nejslavnější období českého sklářství přišlo na přelomu 17. a 18. století. Tehdy se totiž barokním sklářům podařilo stvořit první „český křišťál“ – houževnaté sklo zdobené broušeným dekorem a rytinou, které svým výjimečným leskem a fyzikálními vlastnostmi připomínalo křišťál přírodní.

Tímto mimořádným objevem čeští skláři zastínili do té doby nepřekonané benátské sklo a získali bezkonkurenční postavení na evropských trzích. Přestože bylo tajemství výroby českého křišťálu časem prozrazeno, české sklo dobylo svět.

Důležitou roli ve sklářské expanzi sehrálo město Jablonec nad Nisou, kde se koncem 19. století vyrábělo 65 % světové produkce bižuterie a obor zaměstnával přes 30 tisíc pracovníků. Velkolepě pro Jablonecko začalo i 20. století, kdy jen za rok 1911 odevzdali jablonečtí podnikatelé na daních habsburské monarchii totéž, co celá korunní země Dalmácie!

Trvalé hodnoty

Na konci 20. století se sklářský Jablonec nad Nisou stal také městem mincovním. Je sídlem České mincovny, podniku s bižuterními kořeny a výhradního dodavatele oběžných a pamětních mincí pro Českou republiku. Bylo jen otázkou času, kdy se přednosti obou oborů propojí.

Stalo se tak v uměleckých dílech z dárkové řady Crystal Coin, kde se snoubí celá řada emocí. Bohatost tvarů a jedinečný třpyt jsou potěchou pro oko i duši a důkazem toho, že čeští skláři, brusiči, rytci a mincíři jsou skutečnými mistry svého řemesla.

V České mincovně a společnosti Preciosa, která je předním výrobcem těch nejkvalitnějších křišťálových komponentů, chceme prostřednictvím mincí zprostředkovat příběh jabloneckého regionu celému světu. Tato poctivá ruční práce českých umělců a řemeslníků poslouží jako pozorný dárek pro nejrůznější příležitosti i jako numismatická rarita pro sběratele.

Strom života

U příležitosti konání světové výstavy Expo 2021 vznikla speciální mince Crystal Coin s celosvětově srozumitelným motivem stromu života. Podstatu českého pavilonu v Dubaji, jehož nedílnou součástí je expozice České mincovny, představuje transformace – nejmodernější technologie proměňují vzduch ve vodu a suchou poušť v kvetoucí zahradu. Jedním ze symbolů této proměny je duha, a křišťálové lístky na minci proto hrají všemi jejími barvami. Část emisního nákladu si mohou zakoupit návštěvníci výstavy Expo v Dubaji a část nabízíme našim zákazníkům prostřednictvím e-shopu.

Česká mincovna
Loading...