Dárkové mince a medaile

Mince sloužily od nepaměti jako platidlo a medaile jako připomínka významných událostí. Jejich atraktivita daná uměleckým zpracováním a hodnota spočívající v obsahu drahého kovu z nich však zároveň učinily nevšední dárky, které zaručeně překvapí a potěší.

Emitent

Rozdíl mezi dárkovými mincemi a medailemi spočívá v subjektu, který je vydává. Emitentem (vydavatelem) mincí je ze zákona stát – v případě dárkových mincí České mincovny jde o tichomořský ostrov Niue, který České mincovně propůjčuje licenci k ražbě vlastních platidel. Emitentem medailí pak bývá zpravidla soukromý podnik, jakým je například Česká mincovna.

Náležitosti emitenta

Dárkové medaile nejsou legálním platidlem, a tak nemají ani žádné zákonem předepsané náležitosti. To se však netýká mincí – averzní (lícní) strany dárkových mincí České mincovny obsahují portrét panovnice Commonwealthu Alžběty II. spolu s názvem státu (emise do roku 2022) nebo státní znak ostrova Niue (emise v roce 2023). Dalšími prvky averzu jsou rok emise a nominální hodnota vyjádřená v novozélandských dolarech (NZD – ostrov je totiž volně přidružen k Novému Zélandu). Nominální hodnota představuje částku, kterou vlastník mince obdrží v případě, kdy požádá o její výměnu u centrální banky, jež garantuje zpětný odkup mincí. Nejedná se o prodejní cenu – ta je u dárkových mincí díky použitému drahému kovu a špičkovému zpracování mnohem vyšší.

Náklad

Aby se dostalo na všechny zájemce, bývá emisní náklad dárkových medailí neomezený. V případě dárkových mincí, jejichž náklad musí být z licenčních důvodů limitován, je pak dostatečně vysoký – v řádech stovek až tisíců kusů.

Kov

Dárkové mince a medaile se razí ze zlata a stříbra. Jejich ryzost, tedy obsah drahého kovu, je maximální – v případě stříbra „999/1000“, u zlata pak „999,9/1000“. Výjimkou jsou dárkové medaile klasifikované jako zlaté dukáty, jejichž ryzost je s ohledem na historickou tradici odlišná. Ryzost každého produktu je možné zjistit pomocí doprovodného certifikátu pravosti. Mince pak v některých případech nesou ještě příslušné ryzostní číslo a medaile jsou vždy opatřeny odpovídající puncovní značkou, která je součástí jejich reliéfu.

Dukáty a tolary

Slovem dukát se označuje zástupce skupiny historických mincí ražených a používaných na území České republiky od 14. století. Stejné jméno dostávají také moderní medaile České mincovny, jejichž technické specifikace a podoba jsou těmito dobovými platidly inspirovány. Obsahují 3,49 g dukátového zlata o ryzosti 986/1000. Podobně je tomu u dárkových tolarů – současných stříbrných medailí inspirovaných historickými stříbrnými mincemi ze 16. století.

Provedení

Dárkové mince a medaile České mincovny jsou raženy v kvalitě „proof“. Jedná se o ražby vyrobené pomocí speciálních leštěných razidel se zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem (na produktových fotografiích bývá tento efekt znázorněn tmavým odleskem). Vyjmutí z ochranného obalu ražbu kvality proof znehodnotí – vystaví ji totiž dotyku, oxidaci a dalším nežádoucím vnějším vlivům.

Personifikace

Vybrané dárkové medaile mají na jedné straně ražený reliéf a na druhé straně prázdný prostor určený k tzv. personifikaci – tedy vyrytí věnování v podobě textu, obrazce nebo dokonce fotografie přímo na medaili. Při rytí se na rozdíl od technologií frézování nebo gravírování neodebírá žádný materiál, a tak nedochází k úbytku drahého kovu personifikované medaile.

Cílová skupina

Tématem dárkových ražeb jsou především významné okamžiky v životě člověka, které si zaslouží mimořádnou pozornost. Medaile a mince mohou být věnovány novorozeným miminkům, novomanželům, absolventům, k narozeninám, z lásky, pro štěstí i jen tak pro radost.

Česká mincovna
Loading...