Desetidukát ČR 2019 Česká republika proof

Desetidukát ČR 2019 Česká republika proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2019
Emisní náklad
100 ks
Cena
69 990 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Tradiční dukátové řady

Na tradičních zlatých dukátech České republiky se v roce 2019 objevují historické země Koruny české. Největší ze čtyř dukátových ražeb, kterou je desetidukát, je věnována moderní České republice.

Česká státnost se v průběhu staletí převratně vyvíjela. Začínala Sámovou říší – kmenovým svazem Slovanů sdružených okolo franského kupce. Pokračovala Velkomoravskou říší, která se stala kolébkou civilizace západních Slovanů a obsáhla i Čechy a Slezsko. Když Velkou Moravu rozvrátili maďarští nájezdníci, vůdčí úlohu převzalo České knížectví, pak České království, a nakonec se zrodily země Koruny české. Přestože se bouřlivé události 20. století postaraly o to, že už nejsme monarchií, ale republikou, na svůj původ nezapomínáme. I nadále naši zemi tvoří Čechy, Morava a Slezsko. Uchovali jsme si historii, jazyk, zvyky, tradice i heraldická zvířata – lva, symbol statečnosti, a dvě orlice, symboly síly. Stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí je historickým znakem Čech. Stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí je symbolem Moravy. Slezsku pak náleží černá orlice se stříbrným půlměsícem, zlatou korunou a červenou zbrojí.

„Historické země Koruny české jsou na averzní straně desetidukátu připomenuty trojicí zemských znaků – lvem a dvěma orlicemi. Nad štíty jsou nápisy ČECHY, MORAVA a SLEZSKO. Ve spodní třetině mincovního pole je náznak krajiny s řadou horizontů otevírajících průhled do zemí, jejichž znaky jsou umístěny v horní části dukátu. Dole kompozici uzavírá opis ČESKÁ REPUBLIKA,“ popisuje své dílo akademický sochař Michal Vitanovský.

Reverzní strana je společná všem čtyřem dukátovým ražbám České republiky vydaným v roce 2019. Lineární členění zjednodušené mapy České republiky zachycuje současnou síť krajů a dělení perlovcem naznačuje zemské hranice. Šrafury, které hranice přesahují, pak připomínají starší rozsah zemského území. V horní části mapu doprovází lineárně naznačená současná státní vlajka a ve spodní části se nachází historická Svatováclavská koruna. Společné užití těchto motivů zdůrazňuje kontinuitu naší státnosti.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace vycházejí z legendárních Svatováclavských dukátů.
 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31454-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
34,91 g
Průměr
42 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...