Desetidukát ČR 2021 - Kosmova kronika česká proof

Desetidukát ČR 2021 - Kosmova kronika česká proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2021
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Po stopách předků – takové je v roce 2021 téma Dukátové řady České mincovny. Jednou takovou stopou, kterou po sobě zanechali dávní Čechové, je Kosmova kronika česká. Najdete ji na zlatém desetidukátu.

Letopisy, které na počátku 12. století našeho letopočtu sestavil učený kronikář Kosmas, představují nejdůležitější pramen pro poznání raného středověku z pohledu Čechů. Jsou poutavým souborem lidové slovesnosti, historických písemností i vlastních zkušeností autora.

„Hlavním motivem averzní strany je postava Kosmy dle vyobrazení v lipském rukopisu jeho kroniky. Na skutečnost, že se jedná o literární památku, odkazuje dobové písmo v nízkém reliéfu v pozadí i ornament inspirovaný středověkou iluminací,
vysvětluje autorka desetidukátu Lenka Nebeská, DiS. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá ozdobné ornamenty inspirované našimi pravěkými, keltskými, moravskými a českými předky.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31614-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
986 / 1000
Váha
34,91 g
Průměr
42 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...