Desetidukát ČR 2022 - Korunovační klenoty - symbol království proof

Desetidukát ČR 2022 - Korunovační klenoty - symbol království proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2022
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Karel IV. byl roku 1347 korunován českým králem a tuto událost, která se odehrála před 675 lety, připomíná tradiční Dukátová řada České mincovny. Na zlatém desetidukátu najdete české korunovační klenoty.

Král oblečený do hermelínového pláště převzal z rukou arcibiskupa meč, žezlo a říšské jablko. Na hlavě mu spočinula svatováclavská koruna. Přestože tento dechberoucí klenot nechal zhotovit Karel IV. právě u příležitosti své korunovace, nešlo o jeho osobní majetek. Král korunu věnoval svatému Václavovi a s ním i všemu lidu, aby navždy ztělesňovala jednotu zemí Koruny české.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., věnoval averzní stranu desetidukátu trojici korunovačních klenotů. Svatováclavskou korunu, která spočívá na podušce, doprovází královské jablko a žezlo. Reverzní strana, která je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá charismatický portrét Karla IV. stojícího před průčelím svatovítské katedrály.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31733-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
34,91 g
Průměr
42 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...