Desetidukát SK 2023 - Marie Terezie proof

Desetidukát SK 2023 - Marie Terezie proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2023
Emisní náklad
100 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Třetí Dukátová řada České mincovny, která vznikla v roce 2023 pro slovenské sběratele a investory, vypráví o bratislavských korunovacích uherských králů. Na zlatém desetidukátu se představuje nejen královna Marie Terezie, ale také výjev ze čtvrté části korunovačního aktu.

Roku 1740 nečekaně zemřel Karel III. Jeho jediný syn zemřel jako dítě, a jeho země tak zdědila starší dcera Marie Terezie. Protože byla těhotná, musela být uherská korunovace odložena na rok 1741. Marie Terezie byla korunována podle starobylého ceremoniálu stejně jako muž. Po korunovaci ji magnáti pozdravili slovy „Vivat Rex Hungariae“ – „Ať žije uherský král“, neboť titul královny „Regina“ byl vyhrazen pro manželku panovníka. Marie Terezie vládla úspěšně po 40 let a s pomocí uherské šlechty postupně získala i další země, které jí jiní panovníci upírali – třeba království české.

„Závěrečný akt každé korunovace se odehrál na břehu Dunaje, na umělém kopečku tvořeném zeminou ze všech žup království. Panovník na koni symbolicky ťal ceremoniálním mečem na čtyři světové strany, čímž ukázal, že je připraven chránit zemi před všemi nepřáteli bez ohledu na to, odkud přijdou, vysvětluje slovenský historik Štefan Holčík, který je odborníkem na bratislavské korunovační slavnosti.

Medailérka Veronika Prokopová, DiS., věnovala averzní stranu desetidukátu portrétu královny Marie Terezie. Doplňkovým motivem je výjev z korunovačního kopečku. Reverzní straně pak vévodí uherská Svatoštěpánská koruna.

Zlatá ražba, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu čítajícím pouhých 100 kusů. Její specifikace jsou inspirovány prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31896-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Veronika Prokopová, DiS.
Autor reverzu
Veronika Prokopová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
34,91 g
Průměr
42 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...