Dukát ČR 2019 Slezsko proof

Dukát ČR 2019 Slezsko proof

Stav skladu
Skladem
Datum emise
leden 2019
Emisní náklad
200 ks
Cena
8 690 Kč
včetně DPH
Produkt je možné zakoupit na splátky prostřednictvím společnosti HomeCredit a.s.

Tradiční dukátové řady

Zlaté dukáty České republiky jsou tradiční emisí České mincovny. V roce 2019 se na nich objevují země Koruny české. Slezsku je – úměrně jeho velikosti – věnován jednodukát.

Slezská země byla nejprve osídlena Germány – konkrétně vandalským kmenem Silingů (od jejich jména bylo patrně odvozeno jméno řeky Slenzy a v konečném důsledku i jméno celého Slezska). Slovanský kmen Slezanů se v oblasti usadil v 6. století, když došlo ke stěhování národů. V průběhu dvou tisíciletí pak území Slezska patřilo k mnoha státním útvarům, které o něj neváhaly válčit, a jeho dějiny se při tom propletly s dějinami Čech a Moravy. Tři celky se spojily v jeden, vytvořily takzvané země Koruny české a společnými silami nezřídka ovlivňovaly osudy celé Evropy. Přestože dnes je součástí České republiky pouze malá část historického Slezska – s rozlohou čítající 4 452 km2 a zhruba jedním milionem obyvatel je Slezsko nejmenší ze tří českých zemí –, na jeho významu to nic nemění.

Černá orlice se stříbrným půlměsícem s křížkem a dvěma trojlístky, se zlatou korunou a červenou zbrojí na zlatém podkladu – takový je historický znak Slezska, který odkazuje na slezskou sílu a který je umístěn ve středu averzní strany zlatého dukátu. „Slezská orlice je obklopena výběrem staveb typických pro region. Jde o kulturní i technické památky, včetně lidové architektury. Sestava staveb vrcholí výškovou dominantou – rozhlednou Zlatý Chlum u Jeseníku z konce 19. století. Spodní část kompozice uzavírá nápis SLEZSKO,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský.

Reverzní strana je společná všem čtyřem dukátovým ražbám České republiky vydaným v roce 2019. Lineární členění zjednodušené mapy České republiky zachycuje současnou síť krajů a dělení perlovcem naznačuje zemské hranice. Šrafury, které hranice přesahují, pak připomínají starší rozsah zemského území. V horní části mapu doprovází lineárně naznačená současná státní vlajka a ve spodní části se nachází historická Svatováclavská koruna. Společné užití těchto motivů zdůrazňuje kontinuitu naší státnosti.

Zlatá ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů a respektuje tradiční specifikace definované legendárními Svatováclavskými dukáty.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31451-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
19,75 mm
Balení
Vínová kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...