Dukát Národní hrdinové - Heliodor Píka proof

Dukát Národní hrdinové - Heliodor Píka proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
květen 2018
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

Druhý ročník cyklu České mincovny „Národní hrdinové“ zahájil Bedřich Homola, na kterého teď navazuje další legionář, hrdina obou světových válek a oběť totalitního režimu. Zlatý dukát vzdává hold památce Heliodora Píky.

Generál Heliodor Píka je dnes znám především jako jedna z prvních obětí stalinistického teroru v Československu. Poněkud se však zapomíná, že se jako legionář za první světové války zapojil do bojů o samostatný stát Čechů a Slováků a byl významnou osobností protinacistického odboje v době druhé světové války. Byl přesvědčeným vlastencem a demokratem, který službě vlasti zasvětil celý život, a právě za svůj pevný charakter nakonec zaplatil cenu nejvyšší. Sověti v zásadovém muži, který se k nim nikdy nechoval jako podřízený, ale jako rovnocenný partner, spatřovali hrozbu pro své mocenské cíle. Byl proto falešně obviněn z vojenské zrady a špionáže ve prospěch Velké Británie a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti. Ani poté generál Píka nezahořkl a stále měl na mysli především dobro své vlasti. V dopisu na rozloučenou napsal: „Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť vše je tak průhledné – že jde však o politickou vraždu, přece však rád přinesu tuto násilnou oběť, bude-li sloužit k uklidnění v národě, k jeho sjednocení. Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti, snad toho moji protivníci chtějí využít k dosažení jednoty.“

Portrét Heliodora Píky v generálské čepici obklopuje proofové pozadí, které obrysem připomíná oprátku,“ vysvětluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Kompozici averzní strany doplňují opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT a VLASTENEC. Nápis POPRAVEN 1949 přetíná generálův krk. „V dolní části reverzní strany je na proofovém pozadí položená lipová ratolest z insignií na límci vojenské uniformy. Nad ní se nachází volná kompozice symbolů totality – srpu a kladiva –, do níž je zakomponován text VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY známý z knihy autorů Benčíka a Richtera z roku 2006,“ dodává přední medailér.

Nedílnou součástí každého dukátu je výpravné balení v podobě knížky, která obsahuje odborné pojednání PhDr. Petra Koury, Ph.D., renomovaného historika a experta na české dějiny. Kompletní sérii věnovanou národním hrdinům si pak můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31333-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...