Dukát Národní hrdinové - Karel Janoušek proof

Dukát Národní hrdinové - Karel Janoušek proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
říjen 2018
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Národní hrdinové

Rok 2018 je v sérii Národní hrdinové věnován osobnostem z vojenského prostředí. V pořadí šestý zlatý dukát cyklu připomíná osud Karla Janouška.

Pojem hrdinství máme často spojen s násilnou – a tudíž předčasnou – smrtí. Za hrdinu tak bývá všeobecně považován člověk, který podstoupil oběť pro národní společenství nebo vyšší ideály. Hrdinou mohl ovšem být i člověk, který se dožil požehnaného věku, jako tomu bylo v případě generála Karla Janouška. Ten sice nepadl v boji s nepřítelem, nicméně většinu svého života zasvětil boji za svobodu své vlasti – ať už v řadách československých legií (kde bojoval v bitvě u Zborova a prošel sibiřskou anabází), v československé armádě (kde se rozhodl odejít od pěchoty k letectvu a vyměnit pohodlnou štábní kancelář za kokpit letadla) nebo v britském Královském letectvu (kde prosadil vznik samostatných československých perutí). Zatímco britský král ocenil jeho činnost jmenováním do hodnosti maršála, komunistický režim jej chtěl poslat na popraviště a nakonec mu „pouze“ připravil dlouholeté vězení.

„Dominantní část lícové strany dukátu zaujímá portrét Karla Janouška inspirovaný fotografiemi z vrcholného období jeho vojenského poslání. Pohled přimhouřených očí, zvyklých sledovat vzdušný prostor, který je symbolizován matnými a lesklými pásy na pozadí portrétu, se stáčí doleva a předznamenává tak osud, který Karlu Janouškovi připravila poúnorová levicová totalita,“ vysvětluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Reverzní strana pak předkládá siluetu stíhacího letounu a řadu svislých linek, které evokují mříže komunistického vězení.

Nedílnou součástí emise je výpravné balení v podobě knížky, která obsahuje tematické pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D.

 

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31331-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
20 mm
Balení
Blistr
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...