Dukát SK 2022 - Andrášiovci proof

Dukát SK 2022 - Andrášiovci proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2022
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Historické šlechtické rody na Slovensku – takové je v roce 2022 téma druhé Dukátové řady České mincovny, která vznikla pro slovenské sběratele a investory. Na zlatém dukátu se představují Andrássyové.

Andrássyové
pocházeli ze Sedmihradska, ale za vojenskou službu získali do držení hrad Krásna Hôrka a v 17. století se zařadili mezi nejvýznamnější šlechtické rody v Uhersku. Podstatně zasáhli do stavovských protihabsburských povstání a až do začátku 20. století ovlivňovali hospodářský, společenský a kulturní rozvoj východního Slovenska. Důkazem je například kaštel Betliar s bohatými sbírkami.

Július Andrássy starší (1823–1890) byl grófem, prvním uherským ministerským předsedou, politikem, ministrem zahraničních věcí Rakouska-Uherska a zemplínským županem. Poté, co se roku 1848 zapojil do revolučního povstání, musel emigrovat do Paříže, ale po letech byl rehabilitován a vrátil se do politiky. Roku 1878 spoluorganizoval významný Berlínský kongres, což připomíná scéna za portrétem,“
popisuje medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D., averzní stranu dukátu. Reverzní strana, která je společná všem šlechtickým dukátovým ražbám, předkládá volně interpretovanou a stylizovanou kompozici erbů čtyř urozených rodin – Andrássyů, Pálffyů, Esterházyů a Turzů. „Použité heraldické prvky nejsou totožné s dobovými znaky a pouze odkazují na jejich motivy,“ dodává autor.

Pamětní ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů a respektuje specifikace definované prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31802-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Autor reverzu
Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
19,75 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...