Dukát SK 2023 - Maxmilián proof

Dukát SK 2023 - Maxmilián proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2023
Emisní náklad
200 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Bratislavské korunovace uherských králů – takové je v roce 2023 téma třetí Dukátové řady České mincovny, která vznikla pro slovenské sběratele a investory. Na zlatém dukátu se představuje nejen král Maxmilián, ale také výjev z první části korunovačního aktu.

Uherský trůn nebyl věcí dědictví. Nový král musel být zvolen sněmem stavů. Chtěl-li král zajistit korunu svému synovi, musel získat souhlas stavů a nechat ho korunovat za svého života. Ferdinand I. získal toto privilegium pro prvorozeného syna Maxmiliána v roce 1563. Uhersko tedy po korunovaci mělo dva krále současně – otec panoval a syn čekal na jeho smrt…

„Uherští králové byli po staletí korunováni v chrámu Panny Marie v Székesfehérváru, jenže ten byl v té době obsazen osmanskou armádou. Pro korunovaci Maxmiliána byl proto vybrán farní a kapitulní kostel v Prešpurku – čili Bratislavě, tehdejším hlavním městě Uherska. Věřilo se, že Székesfehérvár bude brzy osvobozen a že další korunovace se budou odehrávat opět zde, ale Turci chrám Panny Marie zničili a korunovace se sem už nevrátily,“ vysvětluje slovenský historik Štefan Holčík, který je odborníkem na bratislavské korunovační slavnosti.

Medailérka Veronika Prokopová, DiS., věnovala averzní stranu dukátu portrétu krále Maxmiliána. Doplňkovým motivem je výjev z korunování uherského panovníka. Reverzní straně pak vévodí Svatoštěpánská koruna.

Pamětní ražba vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů a respektuje specifikace definované prvorepublikovými Svatováclavskými dukáty.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
31893-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Veronika Prokopová, DiS.
Autor reverzu
Veronika Prokopová, DiS.
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
3,49 g
Průměr
19,75 mm
Balení
Černá kožená etue
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...