Dukátová řada ČR 2023 - Bitva na Moravském poli proof - sada čtyř medailí

Dukátová řada ČR 2023 - Bitva na Moravském poli proof - sada čtyř medailí

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
2023
Emisní náklad
123 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

V roce 2023 vzdává tradiční Dukátová řada České mincovny hold Přemyslu Otakaru II. Ucelená sada čtyř zlatých ražeb je věnována různým kapitolám jeho životního příběhu.

Současníci Přemysla Otakara II. obdařili panovníka obdivným pojmenováním „král železný a zlatý“. První část přízviska, kterou mu vysloužili těžce odění rytíři, symbolizovala královu sílu. Druhý přívlastek vyjadřoval jeho bohatství, jež pocházelo ze stříbrných dolů na Jihlavsku. Přemysl byl mimořádně schopný politik a válečník. V době, kdy byl jako pátý český král z rodu Přemyslovců na vrcholu slávy, ovládal české a rakouské země, Štýrsko, Korutany i Kraňsko. Přestože toto mohutné soustátí sahalo až k pobřeží Jadranu, nejmocnější muž střední Evropy marně snil o koruně Svaté říše římské. Když pak byl římským králem zvolen jeho soupeř Rudolf Habsburský, upřel Přemyslovi právo na rozsáhlé alpské země, aby se jich sám mohl zmocnit. Český král proti němu vytáhl a dne 26. srpna 1278 se střetli v bitvě na Moravském poli. Síla Přemyslova jezdectva byla nevídaná, ale coby rytíř dbalý cti podcenil nepřítele, který se neváhal uchýlit k podlému útoku ze zálohy. Navzdory Rudolfovu rozkazu byl Přemysl potupně zabit a jeho tělo bylo vystaveno na veřejnosti, aby nebylo pochyb o tom, že skutečně padl. Jeho ostatky pak byly mnohokrát přemístěny. Až Karel IV., který měl odkaz přemyslovských předků ve velké úctě, nechal svého praděda pohřbít v nové královské hrobce v katedrále svatého Víta. Přemyslovy kosti zde spočinuly pod náhrobní deskou se sochou rytíře ve zbroji a s korunou na hlavě…

  • Dukát – Brakteát
  • Dvoudukát – Král
  • Pětidukát – Bitva
  • Desetidukát – Hrobka

Averzní strany jednotlivých dukátových ražeb připomínají život a smrt Přemysla Otakara II. Dukát zdobí králova mince – brakteát, na kterém se poprvé objevil dvouocasý český lev. Dvoudukát nese králův portrét – polopostavu inspirovanou sochou na Prašné bráně. Na pětidukátu najdete krále, který se chystá do bitvy – rytíře na koni převzatého z Gelnhausenova kodexu. Desetidukát předkládá královu tumbu – zdobenou hrobku. Doplňkovým motivem je ve všech případech rozeta z kláštera Zlatá Koruna, který král založil. Reverzní strana, jež je společná všem čtyřem ražbám Dukátové řady, pak předkládá panovníkovy relikvie. Jeho lebku, která byla rozťata v bitvě na Moravském poli, pohřební korunu a latinský opis převzatý z tohoto klenotu – HIC SUNT OSSA OTACARI INCLITI REGIS BOHEMIE QUINTI (zde jsou kosti Otakara, slavného pátého českého krále). To vše je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka.

Čtveřice zlatých ražeb je uložena do luxusní dřevěné etue doplněné speciálním certifikátem pravosti, který přibližuje osudy Přemysla Otakara II.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42308-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
62,83 g
Balení
Dřevěná etue tmavé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...