Dukátová řada SK 2021 - Příběhy Velké Moravy proof - sada čtyř medailí

Dukátová řada SK 2021 - Příběhy Velké Moravy proof - sada čtyř medailí

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
březen 2021
Emisní náklad
80 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Tradiční dukátové řady

Dukátová řada je tradiční emisí České mincovny, která se objevila již roku 1997. V roce 2021 poprvé vznikla přímo pro slovenské sběratele a investory. Ucelená sada čtyř zlatých dukátů vypráví příběhy Velké Moravy.

Kritici myšlenky Československa tvrdili, že Češi a Slováci nemají společnou historii, a tak by neměli mít ani společný stát. Je pravda, že i když jsme sousedé, naše dějiny se příliš neprotínaly – zatímco Češi považují za klíčovou událost bitvu na Bílé hoře, pro Slováky je rok 1620 nezajímavý. Pokud v české a slovenské minulosti najdeme společné mezníky, jsou zpravidla vnímány rozdílně – protivník Jiřího z Poděbrad Matyáš Korvín, který byl nepřítelem Čechů, je na Slovensku považován za reformátora a přítele chudiny. Když se však podíváme hlouběji do minulosti, na samý počátek dějin Slovanů ve střední Evropě, zjistíme, že naše osudy byly již tehdy pevně provázané. V 9. století našeho letopočtu se na velké části území dnešního Česka a Slovenska rozkládala Velkomoravská říše. Zemi, která stála na pomezí soupeřících vlivů ze západu a východu, vládla řada významných panovníků, na jejichž skutky dodnes vzpomínáme:

  • Dukát: Moravský velmož Mojmír I. podnikl výpravu proti sousednímu Nitranskému knížectví, kterému vládl kníže Pribina. Opanoval ho a sjednotil slovanské kmeny Moravy a západního Slovenska.
  • Dvoudukát: Kníže Rostislav vyslal poselstvo k byzantskému císaři s žádostí, aby na Velké Moravě položil základy nezávislé církve. Tento úkol byl pak svěřen slovanským věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi.
  • Pětidukát: Kníže Svatopluk I. byl nejmocnějším vládcem Velké Moravy. Podle pověsti nabádal své tři syny ke svornému postupu a jako příklad použil tři pruty, které nelze zlomit, dokud drží pohromadě.
  • Desetidukát: Kníže Mojmír II. bojoval proti kočovným maďarským kmenům, které pronikaly do střední Evropy. Během těchto střetů zahynul výkvět moravské aristokracie i sám kníže a jeho říše byla vyvrácena.

Averzní strany jednotlivých ražeb nesou tyto výjevy: Mojmír I. vyhání poraženého Pribinu ze své říše; posel předává Rostislavovi list od byzantského císaře; Svatopluk I. nabádá své syny k jednotě; Mojmír II. vyráží v čele jízdy do boje proti Maďarům. Společná reverzní strana všech čtyř ražeb je pak věnována věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi, kteří na Velkou Moravu přinesli víru a vzdělanost. To vše je dílem slovenského medailéra prof. dr hab. Mgr. Art Patrika Kovačovského.

Komplet dukátů je uložen do luxusní dřevěné etue doplněné speciálním certifikátem pravosti, který přibližuje význam jednotlivých osobností Velkomoravské říše. Emisní náklad čítá pouhých 80 sad.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
42111-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Prof. dr hab. Mgr. Art Patrik Kovačovský
Autor reverzu
Prof. dr hab. Mgr. Art Patrik Kovačovský
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Materiál
Zlato
Ryzost
986 / 1000
Váha
62,83 g
Balení
Dřevěná etue mahagonová
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...